Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Slavnost sv. Jana Boska

 „Bude to 120 let, co v Turíně zemřel svatý Jan Bosko. Patří mezi světce, jejichž hvězda, tak říkajíc, nezapadá. Ve své době oslovil společnost a nakonec i církev. V čem vynikal? Měl hluboký lidský soucit, široké srdce, které člověka žene vpřed až nerozvážně. Nemohl odpočívat, když viděl tolik lidské bídy kolem sebe. V jeho případě to byla bída piemontských chlapců, kteří často žili jako bezdomovci a dostávali se do vězení, protože o ně nikdo nestál. Jan Bosko věděl, že by jejich osud byl úplně jiný, kdyby je společnost neodmítala, kdyby jim někdo nabídl svou pomoc. Nabídl ji sám. Úžasné je, jakou rychlostí Boží dílo v jeho přítomnosti rostlo. Byla to veliká láska, obětavost až k naprosté vyčerpanosti. Když ho na konci života chtěli chválit, řekl, že to všechno vykonala Panna Maria. Věřil v její laskavou, mateřskou pomoc a modlil se k ní: Maria, Pomocnice křesťanů, oroduj za nás!“

Biskup Karel Herbst

 

Jan Bosko se narodil 16. srpna 1815 v Castelnuovu d'Asti v Itálii v chudé rolnické rodině. Již od dětství se cítil povolán věnovat svůj život mládeži. Když se po letech odříkání stal v Turíně knězem, vložil své vrozené schopnosti a neúnavné úsilí do budování výchovných děl pro opuštěnou mládež, do obrany ohrožené víry lidových vrstev a do evangelizace dalekých zemí. Sám založil první tři "větve" salesiánské rodiny: Společnost sv. Františka Saleského (1859), Institut Dcer Panny Marie Pomocnice (1872) a Salesiány-spolupracovníky (1876). Jako tajemství úspěchu pro práci s mladými dal salesiánům jedinečnou výchovnou metodu, tzv. preventivní systém, založený na rozumu, náboženství a laskavosti. Systém inspirovaný láskou zakořeněnou v živém setkání s Ježíšem Kristem, především v eucharistii, v neomezené důvěře v Pannu Marii, ve věrnosti církvi a jejímu učení.

Jan Bosko zemřel v Turíně 31. ledna 1888. Mezi svaté byl připočten Piem XI. o Velikonocích roku 1934. Na závěr roku, ve kterém se slavilo sto let od jeho úmrtí, ho Jan Pavel II. prohlásil za otce a učitele mládeže (24. ledna 1989).

 

V den památky sv. Jana Boska vystoupí ve 20:00 v Salesiánském divadle v Kobylisích Irena Budweiserová se skupinou Fade IN. Vstupné je 100,- Kč. Předprodej vstupenek začíná od 13.1. na vrátnici salesiánského domu.

28. 01. 2008