Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Slavnostní koncert k poctě Petra Ebena

Jménem arcibiskupství se koncertu osobně zúčastní generální vikář Mons. Michael Slavík. Během večera zazní poslední Ebenovo dílo Labyrint světa a ráj srdce komponované na texty Jana Amose Komenského. Roli vypravěče ztvární skladatelův syn Marek Eben, na varhany zahraje titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková. Posluchači budou mít možnost sledovat varhanici při hře skrze videoprojekci. „Petr Eben hrál cyklus Labyrint světa a ráj srdce doma i ve světě po mnoho let jako improvizaci, a to více než šedesátkrát. Teprve v roce 2002 jej zapsal a rok poté vyšlo dílo tiskem. Česká premiéra cyklu se konala 17. května 2004 za účasti jeho autora právě v bazilice sv. Jakuba,“ vysvětluje důvody pro uspořádání koncertu na skladatelovu počest v bazilice Irena Chřibková, zakladatelka společenství Audite Organum a titulární varhanice sv. Jakuba.

Petr Eben o textu řekl: „Je hluboký, dramatický, ale i vtipný a satirický. Přesto, že je 400 let starý, působí zcela moderně a aktuálně. Dojímá mě hloubka, které se dobírá. Vše zklame, jen jediné (…) uspokojuje – setkání s věčností. To je poselství naší době.“

Za zmínku stojí jakubské varhany, které jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé jsou největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Překrásně zdobenou varhanní barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes. Hrací stůl varhan prošel loni na jaře rozsáhlou modernizací, která svatojakubské varhany pozvedla na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopné zaznamenávat a uchovávat velké množství dat. Interpret si tak může předem připravit až 4000 barevných možností a sám je během hry ovládat.

Vstupenky na koncert lze zakoupit v předprodeji sítí TICKETPORTAL a VIA MUSICA nebo hodinu před zahájením koncertu u vstupu do svatojakubské baziliky.

Rezervace a bližší informace obdržíte na tel. čísle 604 208 490, na e-mailové adrese info@auditeorganum.cz nebo na www.auditeorganum.cz

(Audite Organum, Jana Pláteníková)

24. 10. 2012