Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Slavnostní nástup 13. kontingentu AČR mise KFOR na Svaté Hoře

S přesně 516 příslušníky 13. kontingentu Armády České republiky, který tvoří především vojáci 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Jinců, včetně vojáků záložní roty ze 131. pardubického smíšeného dělostřeleckého oddílu, se na Svatou Horu přišli před jejich odletem do Kosova rozloučit významní hosté.

Vojáci 13. kontingentu AČR přivítali v Příbrami ministryni obrany Vlastu Parkanovou, kterou doprovázeli zástupce náčelníka Generálního štábu AČR - ředitel Společného operačního centra MO, brigádní generál Miroslav Bálint a velitel společných sil generálmajor Jiří Halaška. Mezi hosty byla také poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Eva Dundáčková a další představitelé státu a církve.

Velitelem 13. kontingentu AČR, který bude v Kosovu působit do ledna příštího roku, je podplukovník Jiří Roček z velitelství 13. dělostřelecké brigády v Jincích. V kontingentu je zařazeno pětatřicet žen a věkový průměr vojáků nepřevyšuje třicet let.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová v projevu k vojákům odjíždějícím do mise KFOR uvedla: „Ať tedy genius loci Svaté Hory stojí nyní i na vaší straně při plnění vašeho misijního úkolu. Neboť i vy jdete chránit dobrou věc, i vám za to patří úcta a poděkování.“

Stejně jako ministryně obrany i generál Miroslav Bálint popřál odlétajícím vojákům úspěšné splnění mise a především šťastný návrat domů ke svým blízkým. Apeloval na vojáky, aby nepodceňovali zdánlivý klid v misi a aby k plnění všech úkolů přistupovali s maximální dávkou odpovědnosti. Jen tudy totiž vede cesta ke šťastnému návratu, kterou už prošlo v misi KFOR dvanáct českých vojenských kontingentů.

Velitel 13. kontingentu podplukovník Jiří Roček řekl, že po více než čtyřměsíční intenzivní přípravě do mírové mise jsou vojáci dobře připraveni.

“Věřím, že se mi společně s vámi podaří splnit neméně důležitou úlohu, a tou je návrat všech příslušníků kontingentu zpět do vlasti ve zdraví,“ zdůraznil podplukovník Roček.

„Pro slavnostní nástup vojáků nemohlo být vybráno krásnější místo, než je Svatá Hora. Zdejší prostředí a atmosféra, kterou utváří, je velmi působivé,“ prohlásila po ukončení nástupu ministryně obrany Vlasta Parkanová.

V předvečer slavnostního nástupu se na Svaté Hoře uskutečnila bohoslužba za šťastný návrat vojáků 13. kontingentu z mise.

 

Převzato z http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=11609 

04. 07. 2008