Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Slavnostní večer k poctě Petra Ebena

Děkovnou bohoslužbu za celoživotní dílo Petra Ebena bude celebrovat provinciál Řádu dominikánů Benedikt Mohelník za hudebního doprovodu předního německého odborníka na liturgickou hudbu Wolfganga Bretschneidera a Scholy Gregoriany Pragensis pod vedením Davida Ebena.

Ve 20:00 hodin začíná debatní večer s prof. Wolfgangem Bretschneiderem a Davidem Ebenem na téma „Stará a nová hudba v současné liturgii“. Setkání je pořádáno ve spolupráci s Českou dominikánskou provincií v návaznosti na číslo revue Salve 2/2008 věnované tématu „Hudba a liturgie“. Překlad bude zajištěn.

Ve čtvrtek 11. března od 18:30 hodin přednese Wolfgang Bretschneider na Katolické teologické fakultě UK přednášku na téma "Liturgická hudba po II. vatikánském koncilu". Následovat bude diskuse.

Prof. Wolfgang Bretschneider (* 1941) je varhaník, muzikolog a liturgik. Od roku 1987 je profesorem liturgiky a chrámové hudby v Düsseldorfu, od roku 1994 v Kolíně nad Rýnem. Je prezidentem Ceciliánského spolku v Německu a pomocným varhaníkem bonnské katedrály.

Schola Gregoriana Pragensis se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Scholu založil David Eben v roce 1987. (www.op.cz, tisk.cirkev.cz, ap)

04. 03. 2010