Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Socha patronky Brazílie je již několik let také v Praze

V roce 2007 sošku dovezenou z Brazílie, z poutního místa Aparecida, požehnal v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně v Praze aparecidský arcibiskup a také předseda Brazilské biskupské konference kardinál Raymundo Damasceno Assis. Socha je umístěna na jednom z postranních oltářů a poutníci z Brazílie přicházející v hojné míře pozdravit Pražské Jezulátko nalézají po jeho boku Pannu Marii z Aparecidy, která byla na základě dekretu papeže Pia XI. z roku 1930 prohlášena patronkou Brazílie.

Pražské Jezulátko, které je španělského původu, se těší veliké oblibě v celém hispánském světě. Právě proto s sebou na Světový den mládeže do Brazílie tento svorník Latinské Ameriky a České republiky přiváží jako svůj dar pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ve středu 24. července sošku „Niño de Praga“ požehná ve farnosti Imaculada Conceição a předá ji delegaci českých krajanů z města Bataypora, kde žije mnoho potomků zakladatelů obce, kteří kdysi přišli z Československa.

Sochu Neposkrvněného Početí Panny Marie vytáhli v roce 1717 rybáři z moře poblíž přístavu Iguaçú státu São Paulo, což jim zázračně zajistilo bohatý úlovek. Celý příběh brzy pronikl hluboko do lidové zbožnosti. Kaple Panny Marie z Aparecidy z roku 1745, kde je dnes soška uchovávána, je považována za nejnavštěvovanější mariánské poutní místo na světě, kam každoročně doputuje na sedm milionů poutníků. Letos se k ní v rámci své návštěvy Světového dne mládeže vydá také papež František. Událost objevení sochy („aparecida“) se slaví 12. října jako státní svátek Brazílie. (Aleš Pištora)

22. 07. 2013