Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Štafetový běh Praha - Orvieto

V letošním roce se uskuteční další ročník štafetového běhu Praha – Orvieto. Tato společná česko – italská akce se odehrává každý druhý rok před slavností Božího Těla (Corpus Domini). Akci organizuje Hlavní město Praha, Arcidiecézní charita Praha a sportovní oddíl AC Sparta Praha. Záštitu nad akcí převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Mladí běžci z ČR (studenti pražského Křesťanského gymnázia v Hostivaři) a Itálie poběží po symbolické trase mezi Prahou a Orvietem (kraj Umbrie, střední Itálie). Po slavnostním zahájení štafety v Praze v neděli 26. června 2011 se běžci vydají po trase českého kněze Petra z Prahy, který v červnu roku 1264 přišel do Orvieta. Po události během mše sv. označované jako eucharistický zázrak byl papežem Urbanem IV. dne 11. srpna 1264 v celé církvi zaveden svátek Božího Těla.

Účastníci štafety budou v pátek 24. června přijati zástupci vedení pražské radnice a v sobotu 25. června pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. 

V České republice se poběží celkem 4 etapy. Poté bude následovat autobusový přejezd do Itálie. Závěrečnou částí je štafetový závod družstev v Orvietu v předvečer dne, kdy se ve zdejší katedrále slavnost Corpus Domini slaví. Součástí velkolepých oslav je také velký průvod v centru Orvieta v historických kostýmech.

Tato česko-italská akce symbolizuje nejen historickou událost, ale také současné spojení našich národů. Je to dobrá příležitost nejen pro jakýsi sportovní výkon, ale především pro společné zamyšlení nad hodnotami, které nás převyšují, i když jsou součástí našeho každodenního života. (Jaroslav Němec, aj)

17. 06. 2011