Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Strom splněných přání

Strom splněných přání je světově rozšířená charitativní akce zaměřená na podporu lidí v těžké osobní nebo sociální situaci. Již devátým rokem pomáhá Farní charita Žižkov těmto lidem prožít Vánoce radostněji. Vše funguje na jednoduchém principu. Vždy několik týdnů před Vánocemi si pod vánočním stromem zájemci z řad farníků i široké veřejnosti vyberou některé z vánočních přání potřebných v podobě andílka s textem přání. Po jeho zakoupení a zabalení je předají organizátorům, kteří dárky následně rozvezou těm, pro které je pomoc určena.

Akce Strom splněných přání vznikla v roce 2002, kdy žižkovská farnost pomáhala obci Štěchovice postižené záplavami. Jako přirozená součást pomoci vznikl nápad darovat vyplaveným rodinám zcela konkrétní dárky na základě jejich přání. Akce se setkala s obrovskou odezvou na straně darujících i obdarovávaných. Od roku 2002 si pomoc Stromu splněných přání našla další adresáty, lidi opuštěné, často nemocné a v tíživé sociální situaci: klienty dětských domovů, kojeneckých ústavů, azylových domů, domovů seniorů a ústavů sociální péče.

Letos dárky poputují do oblastí postižených povodněmi. Organizátoři na základě spolupráce s místní farností a starosty obcí získali kontakty na vyplavené rodiny s dětmi ve Višňové a Heřmanicích. Dárky se dostanou také do Domova pro matky s dětmi v tísni Sv. Máří Magdaleny v Jiřetíně pod Jedlovou V domově, spravovaném Diecézní charitou Litoměřice, nalezlo přechodně útočiště na dvě desítky maminek s circa 40 dětmi. Do třetice bude příjemcem dárků Charitní domov pro duchovní ve Staré Boleslavi. Tzv. „kněžský domov“ ve Staré Boleslavi pečuje o kněze a jejich blízké (často upoutané na lůžku) v době, kdy už se o sebe nemohou postarat sami. V současné době žije v tomto zařízení přibližně 30 starých lidí.

Po koncertě bude možné si u informačních cedulí (jméno, věk, přání) vybrat konkrétní dárek pro potřebné. Koupený, zabalený dárek je dále zapotřebí přinést 28. 11. nebo 5. 12. 2010  - buď před mší mezi 9:00 a 9:30 nebo po mši od cca 10:30 do 11:00 hod do boční kaple kostela sv. Prokopa na Sladkovského nám (vstup přes hlavní chrám). (www.farnost-zizkov.cz)

Více na www.farnost-zizkov.cz.

16. 11. 2010