Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Svatojánská pouť na Karlově náměstí

I letos organizátoři ve spolupráci s mnoha umělci připravili hudbu různých žánrů, divadelní či taneční představení, autorská čtení apod. Nachystané bude i občerstvení, mezinárodní kuchyně, pouťové atrakce nebo kreativní workshopy pro děti. Mezi účinkujícími nebude ani letos chybět zpěvačka Marta Kubišová, František Kop Quartet, Bridge Band nebo KTO. Nově se objeví například originální skladatel Miloš Bok. Akce se bude opět konat na pódiu a trávníku v horní polovině Karlova náměstí, ale i v kostele sv. Ignáce z Loyoly.

Slavnosti pořádá tým včele s Josefem Čunkem SJ a občanským sdružením Divadlo VJečné, jehož jednatelkou je herečka Jana Radojčičová. Letos je akce pořádána i ve spolupráci s občanským sdružením Villa Vallila, které provozuje komunitní dům pro handicapované a ty, kteří potřebují pomoc a podporu. Do programu se podařilo zapojit také menšiny v ČR, například občanské sdružení Dráček, které se snaží české publikum seznámit s vietnamskou kulturou.

„V roce 2007 jsem ve Slivenci dělala podobný projekt - Slivenecké letnice. Trvaly tři dny, každý den bylo neuvěřitelně plno, ohlas byl obrovský,“ vzpomíná Radojčičová. Nakonec se zrodil nápad pořádat Svatojánské slavnosti ve spolupráci s jezuity na Karlově náměstí. „V knihovně na Ječné jsem objevila báseň od J. W. Goetheho o Svatojánské pouti v Praze a ta se stala klíčem,“ uvádí herečka a dodává, že postupně se zapojili bezmála všichni jezuité z pražské komunity, ale také studentky a studenti pražských vysokých uměleckých škol.

 Už první ročník byl nečekaný úspěch, vzpomíná. „Lidé byli příjemně zaskočeni. A to jak všichni účinkující, tak také pořadatelé a návštěvníci. Jen několik přátel opravdu věřilo, že by se to mohlo podařit.“ Silné a pro mnohé trochu šokující bylo už samotné zahájení, na akci pak s kvartetem Františka Kopa vystoupila Marta Kubišová, která publikum okouzlila svým zpěvem i nestárnoucím půvabem.

„V Praze je plno takových akcí a nechceme spadnout do jednoho pytle se zdejší zábavou. Chceme, aby pouť byla něčím jedinečná. Nesmí být vulgární, ale měla by si zachovat jistou kvalitu, aby byla pro lidi čest se jí zúčastnit,“ zdůrazňuje své priority při organizaci pouti Jana Radojčičová. Cílem je obnovit tradici každoročních svatojánských poutí v hlavním městě pro širokou veřejnost. (www.jesuit.cz, ap)

10. 05. 2010