Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Svatováclavská pouť

I letos přivítá v bazilice sv. Václava svatováclavskou relikvii, jež bude v pátek navečer vezena z Pražského hradu prezidentským vozem v doprovodu čestné jednotky motocyklů Hradní stráže, gregoriánský chorál, tentokrát v provedení souboru Schola Tiburtina, a čtení o sv. Václavu v podání herce Josefa Somra. V sobotu, v den poutní slavnosti, vystoupí v chrámovém koncertu Hudba Hradní stráže a Policie ČR, vedle atrakcí na historickém tržišti a divadla pro nejmenší poutníky se představí také brněnští divadelníci se slavnou inscenací Bolka Polívky Don Quijote de la Ancha a průvod knížete Václava s pochodněmi večer zavede tisícovku návštěvníků města k ohňostroji a k atrakcím nočního lunaparku.

Program letošního ročníku Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi však bude bohatší o kulturní aktivity, zvlášť věnované Svatováclavskému roku 2008. Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav za podpory ministerstva kultury poutníkům připravuje výjimečný zážitek – provedení Verdiho Requiem na otevřené letní scéně v lázeňském parku Houštka. Stodvacetičlenné obsazení orchestru a sboru Pražských madrigalistů spolu se sólisty Národního divadla a pod taktovkou dirigenta Národního divadla Jana Chalupeckého bude zárukou neopakovatelné atmosféry, a to i v odpoledních hodinách – přáním pořadatelů je dát možnost účasti všem poutníkům, bez rozdílu věku, i těm, jejichž autobusy se už v podvečer musí navracet domů. Letní scéna Houštka pak ve večerních hodinách bude patřit mladším divákům při koncertu skupin Anny K., Takin’Off a populárního Kryštofa.

Přímý televizní a rozhlasový přenos přiblíží divákům a posluchačům sváteční chvíle koncelebrované poutní bohoslužby a v krátkém filmovém dokumentu i měsíce a dny příprav velké poutní slavnosti – ale kamery už nezachytí mnoho z další bohaté nabídky duchovních, kulturních a zábavních programů, z níž budou moci vybírat všichni, kdo do Staré Boleslavi opravdu doputují.

PhDr. Milan Novák, organizátor Národní svatováclavské pouti

Převzato ze Zpravodaje pražské arcidiecéze.

 

Program Národní svatováclavské pouti 2008

 

26. září

STARÁ BOLESLAV

V 9:00 mše sv. v kryptě baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi.

V 18:00 bude v bazilice sv. Václava ve Staré Boleslavi sloužena Mše svatá ke cti sv. Kosmy a Damiána

Od 20:00 začne za účasti kardinála Vlka Slavnostní svatováclavský koncert a nešpory - Gregoriánský chorál a svatováclavské čtení.

 

PRAHA

V 17:00 proběhne na Václavském náměstí v Praze pod sochou sv. Václava Svatováclavské duchovní zastavení.

 

27. září

STARÁ BOLESLAV

Od 6:30 modlitba se čtením následovaná od 7:00 latinskou mší svatou v bazilice sv. Václava a v 7:45 ranní chvály

V 8:00, 9:00 a 16:30 mše sv. v kryptě byziliky.

V 10:00 začíná Sváteční bohoslužba Národní svatováclavské pouti na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi, kterou vrcholí oslavy svátku sv. Václava.

Od 12:00 následují na Mariánském náměstí po bohoslužbě hudební a divadelní programy na koncertních pódiích

Ve 12:00 začíná v bazilice Panny Marie duchovní program s uctíváním Palladia.

Ve 14:00 začíná koncert – G. Verdi: Requiem (orchestr a sbor Pražských madrigalistů, sólisté ND a dirigent Jan Chalupecký) na letní scéně Houštka.

Ve 14:30 bude prohlídka baziliky ve Staré Boleslavi s výkladem.

V 17:00 Dva svatováclavské koncerty – Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Stará Boleslav – Pražský smíšený sbor, Hudba Hradní stráže a Policie ČR

Od 20:00 ohňový průvod sv. Václava a ohňostroj

Od 23:00 různá hudební vystoupení.

 

28. září

STARÁ BOLESLAV

V 18:00 mše sv. v bazilice sv. Václava ve Staré Boleslavi.

 

PRAHA

V 8:00 a 11:00 mše svatá v pražské katedrále.

V 9:30 začíná na svátek sv. Václava v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha Slavnostní koncelebrovaná mše svatá, které předsedá kardinál Miloslav Vlk.

Ve 14:00 proběhne požehnání Svatováclavské vinice, kterou podle legendy založil nad Starými zámeckými schody již sv. Václav.

V 16:00 oslava pokračuje na III. hradním nádvoří před katedrálou kulturně-duchovním svatováclavským programem, který pořádá Magistrát hlavního města Prahy.

V 17:00 navazují na oslavy svatováclavské České zpívané nešpory

V 18:00 Koncert v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha - Zelenka, Koželuh - Pražský katedrální sbor diriguje Josef Kšica

V 19:30 Antonín Dvořák, Requiem op. 89 – Chrám sv. Mikuláse na Malé Straně, Pražský filharmonický sbor, Karlovarský symfonický orchestr diriguje Miriam Němcová

Od 20:00 poté následuje 10. jubilejní svatováclavský večer v Senátu Parlamentu České republiky.

 

Další informace najdete na stránkách: www.svatovaclavskapout.cz a http://svs.sdh.cz.

10. 09. 2008