Vyhledávání Menu

Svatováclavské duchovní zastavení zahájí oslavy svátku sv. Václava


Arcibiskupství pražské a Sdružení přátel Václavského náměstí pořádají v úterý 27. září 2016 od 17.00 hodin již devátý ročník Svatováclavského duchovního zastavení u sochy sv. Václava na Václavském náměstí. Na setkání vystoupí pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


69516

Foto: Richard Horák


Cílem Svatováclavského zastavení je připomenout, že Václavské náměstí bylo dějištěm významných společenských a duchovních změn v naší zemi. Svou zásadní roli v tom sehrálo také Myslbekovo sousoší, které se stalo tématem nedávno vydané knihy Aleny Ježkové „Svatý Václav a jeho pomník“.

Svatý Václav na koni je místem schůzek mnoha Pražanů, ale také místem mnohých manifestací a veřejných setkání. Je to nejen proto, že se nachází v centru města na velikém prostranství s mírně svažitým terénem, které se pro různá setkání lidu hodí velmi dobře. Zásadní roli hraje postava národního patrona. Jak ve své knize píše Alena Ježková, bez sv. Václava by Václavské náměstí svou dějinnou roli nesehrálo. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, který opatřil knihu doslovem, k tomu dodává, že Myslbekův sv. Václav stojí uprostřed města, které bylo od svých počátků centrem zemí Koruny české. Myslbekův pomník se tedy nachází v samém centru státních i duchovních dějin našeho národa. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 23. 09. 2016