Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Svatováclavské slavnosti 2009

Osm hlavních koncertů a desítka doprovodných akcí během měsíce září představí například anglikánskou barokní hudbu, černošské spirituály, pravoslavnou a židovskou hudbu. A samozřejmě interprety, kteří jsou zárukou autentického provedení a hudebního zážitku. Mnohé z koncertů budou zároveň premiérovým představením interpreta nebo provedení díla českému publiku.

Posláním festivalu je představovat publiku duchovní hudbu napříč žánry a kulturními okruhy, ve vysoké interpretační kvalitě. Propojuje hlavní směry, které historicky utvářely a ovlivňovaly kulturní život v Praze (pravoslaví, katolicismus, protestantismus a judaismus), a za dobu své existence se stal neodmyslitelnou součástí festivalové nabídky podzimní Prahy. Spektrum stylů zahrnuje hudbu klasickou, etno, jazz, hudbu populární. Posluchač je při tom uveden do autentických prostor, do nichž má obvykle zřídkakdy příležitost vstoupit.

S rokem 2009 vstupují Svatováclavské slavnosti do svého 18. ročníku. Festival vznikl společnou iniciativou města a Společnosti pro duchovní hudbu s cílem obohatit kulturní život města prvkem, který byl po dlouhá léta úmyslně vytlačován a v něm chyběl. Svou pozici získal především díky trvalé podpoře hl. m. Prahy a Ministerstva kultury.

Svatováclavské slavnosti byly jedním z pěti projektů, pro něž se Rada Evropy rozhodla udělit Praze titul Kulturní metropole Evropy roku 2000. Festivalu byla udělena prestižní cena Classic za Hudební událost roku 1997. Projekt je realizován každoročně pod záštitou J. E. Miloslava kardinála Vlka. (www.svatovaclavske.cz, ap)

Programovou nabídkou festivalu najdete na webových stránkách www.svatovaclavske.cz.

03. 09. 2009