Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Svatováclavské slavnosti: setkání stylů a žánrů

Nejen v pražských sakrálních prostorách proběhne celkem osmnáct večerních setkání s živými kulturami Evropy i vzdálenějších oblastí. Žánrová rozmanitost se již stává tradicí. Známé české umělce zejména z oblasti staré hudby letos doplní zajímaví zahraniční hosté z Itálie, Maďarska a Izraele. Festival samozřejmě nezahrnuje jen koncerty, ale i liturgické akce například ve dnech svátků sv. Ludmily a sv. Václava na významných místech českých dějin, od nichž je celá festivalová tradice historicky odvozena.

„Pražský program odstartuje 11. září vynikající česká mezzosopranistka Markéta Cukrová vlastním experimentálním projektem Ty spíš, duše moje. Spolu s neméně známou varhanicí Jiřinou Dvořákovou Marešovou nabídnou zajímavý exkurz do proměn nálad lidské duše – od raného baroka až k afroamerickým tradicím,“ přibližuje program manažerka festivalu Blanka Karnetová. „Obě účinkující jsou specialistky na starou hudbu, a proto možná překvapí netradiční aranžmá s prvky jazzu, který ale má ke staré hudbě velmi blízko. Pozornému posluchači neunikne zajímavé využití varhanního pozitivu jako starých ´hammondek´ ze 70. let.“

Hned o dva dny později vystoupí ve Španělské synagoze izraelská zpěvačka a skladatelka Jill Rogoff. Svatováclavské slavnosti probíhají hlavně v Praze, ale zavítají i na jiná místa. Letos čeká návštěvníky výlet do Broumova. Koncert barokního ansámblu Musica poetica, který je opravdu nabitý hudebními lahůdkami, bude v pozdním odpoledni pomyslnou třešinkou na dortu.

Valná většina laické veřejnosti si pod pojmem ‚duchovní hudba‘ představí sbor v kostele. Jistěže program festivalu ‚velká‘ vokálně instrumentální díla zahrnuje, ale snažím se ukázat, že tento stereotyp neplatí. Duchovní kultura má mnoho podob a neustále se vyvíjí. Proto festival zařazuje do dramaturgie směry aktuální a živé, a třeba i z nám vzdálenějších kultur. Takovým žánrovým bonbónkem je letos program gospelů, spirituálů a šansonů laděných do blues v osobitém podání Ireny Budweiserové s doprovodnou kytarovou kapelou Fade In.

Výjimečnou událostí bude večer věnovaný Demlově, Reynkově a Renčově poezii nazvaný „S anděly si nelze připíjet“. Účinkování se zhostil pan Luděk Munzar. Dalším počinem, který si zaslouží zvláštní pozornost, je benefiční vystoupení italského varhanního virtuoza Giulia Mercatiho. Výtěžek z dobrovolného vstupného na koncert bude věnován společnosti pro hluchoslepé LORM.

Díky vhodně zvoleným koprodukcím se mohou návštěvníci těšit na významný podíl akcí se vstupem volným. Barokní zpívané procesí, poutnické zpěvy Zikmundovy doby, koncert pro dvě zvonohry na Loretánském náměstí a další akce obohatí pražské zářijové dny a večery. Návštěvníci si mohou rezervovat pohodlně svá místa na www.svatovaclavske.cz. (Blanka Karnetová, Aleš Pištora)

06. 09. 2012