Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Svatovítské varhanní večery

Projekt, jehož duchovním otcem je pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který nad ním rovněž převzal záštitu, je prestižní kulturní událostí letošního léta a zároveň vrcholné turistické sezóny. Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal. Provoz v katedrále sv. Víta je totiž prvoplánově podřízen liturgickému a turistickému účelu a příležitost slyšet hrát nástroj koncertně s využitím všech jeho možností se naskytne skutečně pouze zřídkakdy.

Festival rovněž vytváří příležitost slyšet v pěti festivalových večerech (festivalové středy v období 19. června - 17. července) v interpretaci pěti z nejtalentovanějších mladých varhaníků včetně zahraniční "hvězdy" (Kent Tritle, USA) nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně světových premiér skladeb soudobých autorů. Šéfdramaturgem festivalu je totiž osoba z nejpovolanějších – hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu Josef Kšica.

V katedrále bude znít romantický Mölzerův nástroj z roku 1929 s téměř 4500 píšťal a 58 rejstříky. Je v něm skryto nepřeberné množství barev (dispozici vytvořil prof. Antonín Janda), které jsou vhodné pro romantický repertoár, ovšem dá se v něm realizovat i množství skladeb z jiných stylových období – renesance, baroka i soudobé hudby.

Festival není financován z žádných grantů ani dotací a je koncipován jako nekomerční aktivita při zachování cenově dostupného vstupného pro širokou veřejnost. Abonmá (vstupenku na všech pět festivalových střed za cenu čtyř) lze zakoupit na na stránkách festivalu - www.svvv.cz. (www.svvv.cz)

13. 06. 2013