Vyhledávání Menu

Svatovítské zvony se připojí ke zvonům v Plzni

V sobotu 17. ledna 2015 se od 18 hodin na 10 minut slavnostně rozezní zvony katedrály sv. Víta na Pražském hradě na počest Plzně, která jako druhé město v České republice získala titul Evropské hlavní město kultury, a zároveň symbolicky oslaví první zvonění nových zvonů plzeňské katedrály sv. Bartoloměje vracejících se po více než 70 letech do její zvonice. Zvonění na znamení společného spojení v jednotě, kterou potřebuje nejenom Evropa, ale celý svět, zazní také z dalších českých i evropských zvonic.

V sobotu se již podruhé zapojí zvony katedrály sv. Víta na Pražském hradě do oslav akce „Evropské město kultury“. V roce 2000 ohlašovaly, že se Praha stala Evropským městem kultury roku 2000“, letos na dálku pozdraví západočeskou Plzeň. Přesně v 18:00 v sobotu 17. ledna 2015 „první zvony království českého“ z hlavní věže katedrály sv. Víta svým majestátním zvukem oznámí Praze, že po 15 letech se ČR opět významným způsobem podílí na evropském kulturním dění a Plzeň právě zahájila svůj celoroční program Evropského hlavního města kultury roku 2015.

Toto zvonění bude však mít ještě jednu čestnou úlohu – symbolicky přivítá do rodiny českých zvonů čtyři nové zvony plzeňské katedrály sv. Bartoloměje, které zvonař Petr Rudolf Manoušek odlil v Holandsku. Tyto zvony pojmenované Bartoloměj, Hroznata, Marie a Jan se poprvé rozezní ve stejném čase jako zvony z katedrály sv. Víta. Zvony budou jako symbol spojení v jednotě znít také z dalších českých měst (Hradec Králové, České Budějovice, Litoměřice, Brno, Olomouce, Ostrava) i z řady evropských měst jako Paříž, Stockholm, Glasgow, Štýrský Hradec, Helsinky, Linec, Essen, Pécs, Marseille, Košice či Riga, která byla v minulosti rovněž nositeli titulu EMK. Není tedy náhodou, že plzeňští pořadatelé nazvali slavnostní zahájení svého celoročního kulturního programu „Symfonie zvonů“. (Tomáš Stařecký)

20. 01. 2015