Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Svatovítskou katedrálu rozezní varhanní festival

„Varhanní festival otvírá nové rozměry v duchovním a kulturním životě katedrály sv. Víta. Varhany, které hudebně dotvářejí duchovní obsah posvátné liturgie, se představí rovněž v koncertních skladbách,“ říká k festivalu pražský arcibiskup Dominik Duka. Festival má být příspěvkem do hudebního života Prahy v letních dnech, kdy je zde nebývalé množství návštěvníků z celého světa, kterým bude možné přiblížit kulturní hodnoty naší země. „Věříme, že poslech těchto hudebních skvostů minulosti nabídne lidem neopakovatelné zážitky a přinese jim pokoj a naplnění,“ vyjadřuje své očekávání Josef Kšica, ředitel kůru a varhaník katedrály sv. Víta, Vojtěcha a Václava.

Na letošním prvním ročníku katedrálního varhanního festivalu se představí varhaníci nejvýznamnějších pražských chrámů, ale také pedagogové Hudební fakulty AMU (Aleš Bárta) či brněnské JAMU (Věra Heřmannová). Chybět nebudou ani zahraniční varhaníci. Své umění představí původně český varhaník žijící a působící v Clevelandu v Ohiu (USA) anebo Dina Ichina z Ruska.

Program koncertů bude tak jako loni velmi zajímavý. Uslyšíme barevnou, mystickou, liturgickou hudbu francouzskou – O. Messiaen, C. Franck, ale i originální skladby amerických a ruských skladatelů. Barevnost svatovítských varhan umocní duchovní a slavnostní témata v hudbě evropských mistrů hned na zahajovacím koncertu varhaníka Pavla Černého. Zazní slavné úpravy pro varhany neméně slavných jmen - R. Wagnera, Edwarda Elgara a Josefa Suka. Provedeny budou také skladby Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Ference Liszta, Petra Ebena, W. A. Mozarta, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a dalších.

V katedrále zazní romantický Mölzerův nástroj z roku 1929 s téměř 4500 píšťal a 58 rejstříky. Je v něm skryto nepřeberné množství barev (dispozici vytvořil prof. Antonín Janda), které jsou vhodné pro romantický repertoár, ovšem dá se v něm zrealizovat i množství skladeb z jiných stylových období – renesance, baroka i soudobé hudby. (Aleš Pištora)

Program naleznete na stránkách www.katedralasvatehovita.cz.

14. 06. 2012