Vyhledávání Menu

Svatovítskou katedrálu rozezní varhanní koncerty


Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu pořádá již 6. ročník mezinárodního varhanního festivalu „Svatovítské varhanní večery“. Koncerty se konají každé úterý v měsíci červenci od 19.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Cyklus začíná 5. července 2016.


64082


Projekt, jehož duchovním otcem je pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, je prestižní kulturní událostí letošního léta a zároveň vrcholné turistické sezóny. Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal.

Festival je příležitostí slyšet ve čtyřech festivalových večerech (festivalové úterky v období 7. - 28. července) v interpretaci čtyř renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů. Záměrně jsou do programu zařazována i varhanní díla, která díky svým nárokům na dispozici nástroje na běžných varhanách interpretovatelná nejsou. Šéfdramaturgem festivalu je hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu Josef Kšica.

Festival je koncipován jako nekomerční aktivita při zachování cenově dostupného vstupného pro širokou veřejnost a v neposlední řadě má podpořit nedávno zahájený projekt na vybudování nových katedrálních varhan se světovými parametry, čímž se uzavře několik století trvající proces dostavby katedrály. Více na www.svvv.cz a www.svatovitskevarhany.com. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 29. 06. 2016