Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Světová varhanice Gillian Weir zahájí festival u sv. Jakuba

V průběhu festivalu usednou za největší pražské varhany interpreti z Velké Británie, Francie, Itálie, Jižní Koreje, Maďarska a České republiky. Během osmi čtvrtečních večerů zazní klasické i moderní skladby známých i méně známých autorů. „Každý večer bude svým způsobem jedinečný. Festival se letos věnuje hned několika osobnostem české a evropské hudby. Dramaturgie koncertů si každý z pozvaných umělců navrhuje sám," říká Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které od roku 1996 festival každý rok pořádá.

Gillian Constance Weir (1941) je mezinárodně uznávaná britská varhanice. Během své sólové kariéry v interpretaci varhanní hudby předvedla své umění v mnoha zemích světa. Pedagogicky působí na Curtisově institutu ve Filadelfii, spolupracuje s Univerzitou Johna Hopkinse v Baltimoru. Za své nahrávky u firmy Argo byla časopisem Classic CD zařazena mezi sto nejlepších hráčů století na klávesové nástroje. V roce 1996 obdržela od anglické královny šlechtický titul.

Koncerty v bazilice sv. Jakuba začínají vždy od 19.00 hodin. Sledovat varhaníky při hře publiku umožní projekce na plátno umístěné v přední části chrámové lodi. Festival se koná za finančního přispění Ministerstva kultury a Hlavního města Prahy, pod záštitou ministryně kultury Aleny Hanákové a radního hl. m. Prahy Václava Novotného. Více na www.auditeorganum.cz. (Aleš Pištora)

30. 07. 2012