Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Světový den nemocných v pražské arcidiecézi

V dopoledních hodinách pražský arcibiskup zavítá do Domova sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích. Od 9.30 hodin se pozdraví s místní komunitou Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, ale také s těmi, s nimiž zde sestry žijí. V Domově se totiž spojují čtyři světy, které vytvářejí ojedinělý projekt. Jsou to řádové sestry, věkem pokročilí a nemocní lidé, odsouzené ženy a civilní zaměstnanci. Kongregace naplňuje své zčásti obnovené, zčásti zcela nové poslání jako ošetřovatelský ústav, poskytující sociální a zdravotní pobyty na lůžkovém oddělení i v denním stacionáři – a současně jako Oddělení výkonu trestu pro ženy, které zde nacházejí dobré podmínky pro bydlení a rozmanité pracovní možnosti.

V odpoledních hodinách potom arcibiskup Duka  navštíví Fakultní Thomayerovu nemocnici. Ve 12.30 hodin se pozdraví s pacienty na oddělení geriatrie a v nemocniční kapli sv. Václava bude od 14.00 hodit slavit mši svatou. Po bohoslužbě bude následovat setkání s lékaři a zdravotníky nemocnice a krátká promluva arcibiskupa.

Světový den nemocných se z podnětu papeže Jana Pavla II. slaví od roku 1993. Za den tohoto svátku byl zvolen 11. únor. Před 151 lety, v roce 1858, se v Lurdech v tento den poprvé zjevila Panna Maria chudé a nemocné čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové. Od té doby se Lurdy staly symbolem Panny Marie, která, jak v jednom ze svých poselství k tomuto svátku řekl papež Benedikt XVI., "trpí s těmi, kdo prožívají zkoušku, s nimi doufá, je jim útěchou a podporuje je svou mateřskou pomocí." (Aleš Pištora)

Poselství papeže Benedikta XVI. k XIX. Světovému dni nemocných (11. února 2011) (dokument MS Word)Poselství papeže Benedikta XVI. k XIX. Světovému dni nemocných (11. února 2011)

07. 02. 2011