Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Teologové budou debatovat o Palachově oběti

Palachův čin není akt osamělého vzdoru. Nebyl to čirý vzdor a nezůstal ve své době ani dnes osamocen, proto by snad snesl označení palachovský. Po Palachovi přišly další živé pochodně napříč socialistickým táborem a dnes jsme svědky desítek podobných protestů mezi tibetskými mnichy. Na straně druhé jsou tu i desítky a stovky sebevražedných atentátníků. Tyto činy vyvolávají řadu otázek, kudy vedou hranice mezi sebevraždou, mučednictvím a hrdinským činem.

Nad těmito otázkami se v panelové diskusi v sakristii akademického kostela Nejsvětějšího Salvátora zastaví Prof. Jakub S. Trojan (ETF UK), doc. Jindřich Šrajer (TF JU), doc. Libor Ovečka (KTF UK) a prof. Tomáš Halík (FF UK). Moderuje ThLic. Martin Staněk.

Tématu hrdinství Jana Palacha, o němž kardinál Beran ze svého exilu v Římě řekl, že se před ním sklání, i když ho nemůže schválit, budou věnovány také mnohé další akce. Vedle pietního aktu u pamětní desky na budově Filosofické fakulty UK, který se koná 16. ledna od 18.30 hodin, či komponovaného pořadu k výročí Knihovny J. Palacha ve čtvrtek 17. ledna na Filosofické fakultě UK a dalších, to bude také mše svatá v neděli 20. ledna od 20.00 hodin v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, kterou Mons. Tomáš Halík bude věnovat Janu Palachovi. Více na www.janpalach.cz a www.farnostsalvator.cz. (Aleš Pištora)

15. 01. 2013