Vyhledávání Menu

Texty pro 100. výročí Týdne modliteb za jednotu křesťanů


Praha: Původní "Oktáv jednoty církve" se poprvé slavil ve dnech 18.-25.1.1908 z podnětu Paula Wattsona, episkopálního kněze z Graymooru (New York). Data byla zvolena podle tehdejšího katolického kalendáře: 18.1. si církev připomínala svátek Stolce sv. Petra (dnes 22.2.) a 25.1. se i dnes slaví svátek Obrácení sv. Pavla.

První texty modliteb vznikají od 20. let minulého století v protestantských církvích, od r. 1958 dochází ke sjednocování materiálu připravovaného Komisí pro víru a řád s texty vytvářenými katolíky. II. vatikánský koncil svým důrazem na ekumenické aktivity podpořil společné úsilí a před 40 lety, v r. 1968, tak mohl vzniknout první materiál pro "Týden modliteb za jednotu křesťanů", připravený společně Komisí pro víru a řád Světové rady církví a sekretariátem Papežské rady pro jednotu křesťanů.

Texty pro týden modliteb v r. 2008 připravila skupina z místa, kde tato iniciativa před sto lety vznikla – Ekumenický a mezináboženský institut v Graymooru v New Yorku (Graymoor Ecumenical & Interreligious Institute). Pro rozjímání byl zvolen úryvek z Prvního listu apoštola Pavla Soluňanům (1 Te 5,12-18), z něhož jako ústřední myšlenku a motto celého týdne vybrali autoři textů verš "V modlitbách neustávejte".


Zdroj: TS ČBK

Český překlad textů k týdnu modliteb za jednotu křesťanů  (dokument MS Word)Český překlad textů k Týdnu modliteb za jednotu křesťanů 310.0 KB


 
21. 08. 2013