Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Tomáš Holub byl jmenován generálním vikářem královehradecké diecéze

V pondělí 1. 12. 2008 v 10:00 v kapli biskupské rezidence v Hradci Králové oba generální vikáři Mons. Tomáš Holub a Mons. Josef Socha převzali z rukou biskupa Dominika Duky nové ustanovovací dekrety, Mons. Tomáš Holub složil rovněž potřebnou přísahu. Oba generální vikáři jsou od tohoto data vedle biskupa Mons. Dominika Duky OP statutárními zástupci diecéze.

Mons. ThLic. Tomáš Holub, Th.D., se narodil 16. srpna 1967, pochází z věřící rodiny z Červeného Kostelce (na Náchodsku). Jako bohoslovec Arcibiskupského semináře absolvoval Katolickou teologickou fakultu UK v Praze a 28. srpna 1993 byl v Hradci Králové vysvěcen na kněze biskupem Karlem Otčenáškem.

Jeho prvním působištěm byla v letech 1993-1996 Kutná Hora, kde byl ustanovem jako kaplan ve farnosti a spirituál na Církevním gymnáziu sv. Voršily. Poté nastoupil jako první vojenský kaplan do Armády ČR, v níž působil v letech 1996-2006, nejprve v jednotkách IFOR v Bosně a Hercegovině, dále jako vojenský kaplan Brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě a nakonec jako hlavní kaplan Armády ČR. Od roku 2006 je poradcem ministryně obrany.

V období 2007-2008 absolvoval studijní pobyt na Lateránské univerzitě v Římě.  Od  1. března 2008 byl ustanoven moderátorem kurie královéhradecké diecéze a od 1. prosince se stává jejím generálním vikářem.

Na Katolické teologické fakultě UK v Praze obhájil letos doktorát z křesťanské etiky na téma „Etické aspekty boje proti terorismu ve světle učení o tzv. spravedlivé válce“.

Tomáš Holub se dále angažuje ve vedení křesťanských kurzů pro mládež JUMP, přednáší v rámci České křesťanské akademie, Charismatické obnovy, podílí se na meditačních kurzech pro mládež a manželské páry, které rovněž pastoračně doprovází. Hovoří anglicky, německy a italsky. 

Zdroj: Královehradecká diecéze, TS ČBK

(aj)

02. 12. 2008