Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Ugandská nemocnice se potýká s nedostatkem krve

V březnu bylo v nemocnici v Buikwe, která byla v chudé venkovské oblasti Ugandy otevřena v květnu roku 2006, provedeno několik desítek závažných medicínských zákroků a léčeno více než tisíc případů malárie. Vedení nemocnice, jejíž stavbu i vybavení financovala Arcidiecézní charita Praha, se pomalu začalo nedostávat krve pro krevní transfuze.

Pracovníci Arcidiecézní charity Praha a pětičlenný tým českých a slovenských lékařů se proto rozhodl jít místím lidem a asi sedmdesáti ugandským zaměstnancům příkladem. Odběr krve od dobrovolných dárců byl prováděn v transfuzních místech i mimo areál nemocnice. K lékařům se za pár dní přidali také lidé z místních škol a další pracovníci ochotní pomoci.

Zdaleka ne všichni mohou v Ugandě, kterou před několika lety otřásala občanská válka, v jejímž důsledku zemřelo mnoho lidí a bylo rozvráceno místní hospodářství, darovat krev. Vlna epidemie AIDS v polovině 90. let zanechala své dosud nezahlazené stopy. Všechny tyto pohromy udělaly z mnoha dětí sirotky, kteří jsou na pokraji absolutní chudoby, a proto často podvyživení. Podmínkou pro to, aby se člověk mohl stát dárcem krve, je zdravotní způsobilost, věk mezi 18 a 65 lety a tělesná hmotnost větší než 50 kg. Samozřejmostí je dodržení doporučeného jídelníčku 12 hodin před odběrem (vyvarování se alkoholu, kořeněných jídel atd.). Během jednoho odběru je většinou darováno 470 ml krve.

Otevření nemocnice dne 7. května 2006 ve městě Buikwe bylo pro celou oblast velkou událostí, které se zúčastnilo i několik důležitých církevních a politických osobností z Ugandy i České republiky. Do nového působení všem zúčastněným požehnal a potom slavil mši sv. kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský, který nově požehnanou nemocnici slavnostně otevřel a za přítomnosti zástupce ministra zdravotnictví MUDr. Jaroslava Štrofa předal místnímu biskupu diecéze Lugazi Matthiasovi Ssekamanya. Ten ve své řeči prohlásil, že nejúčinnější pomocí je ukázat druhým, jak si mohou příště pomoci sami. „Země je úrodná, je potřeba lidi naučit hospodařit, naučit je pěstovat další plodiny, a to efektivnějším způsobem,“ řekl lugazský biskup. (ap)

06. 04. 2009