Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Ulice bez překážek

Studenti zároveň zveřejnili mapu Prahy 2 s vyznačením problematických míst a vyzvou úřady k jejich odstranění. Projekt Ulice bez překážek skončil shromážděním v parku Folimanka. Během celé jízdy si zájemci mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak nesnadný je pohyb po ulicích na invalidním vozíku.

„V rámci letošní tvůrčí dílny jsme si dali za cíl představit Pražanům problém, který trápí naše imobilní spoluobčany a maminky s malými dětmi,“ vysvětluje studentka Vyšší odborné školy publicistiky Kateřina Doušová. „Každý den jsou nuceni zdolávat nástrahy velkoměsta. Velkým problémem jsou pro ně nevhodně upravené sjezdy na přechodech ulic. Je těžké si představit, kolik síly stojí maminku nebo vozíčkáře obyčejná procházka, jak může být občas dobrodružná a s nejistým výsledkem,“ řekla spoluorganizátorka demonstrativní jízdy.

Studenti mediální školy vypracovali během jednoho semestru mapu bariér v Praze 2, kterou představili veřejnosti v závěru jízdy kočárků a vozíků v parku Folimanka. Mapu teď předají radnici Prahy 2, radnímu pro dopravu pražského magistrátu Radovanu Šteinerovi a magistrátnímu odboru dopravy. Studenti žádají, aby zodpovědní politikové a úředníci kritická místa upravili.

Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat, která studentský projekt pomohla uskutečnit, oceňuje, že si studenti všímají veřejného prostoru. Podle ní je Praha 2 progresivní, přesto je i zde řada problémů. „Praha 2 pochopila smysl rezidenčních oblastí a pro chodce dělá ve srovnání s jinými částmi města poměrně hodně. Nicméně, vede tudy severojižní magistrála, která je nepřekonatelnou překážkou. Ostudný je podchod na Fügnerově náměstí, bariérou jsou Nuselské schody nebo informační kancelář samotné radnice,“ řekla Vohryzková.

Mapa bariér Prahy 2, kterou vytvořili studenti Vyšší odborné školy publicistiky, bude nyní zdarma k dostání u organizací starajících se o tělesně postižené, v budovách úřadů, nebo ke stažení na internetové adrese http://vosp.cz/ulicebezprekazek. Pražané si s pomocí mapy mohou lépe naplánovat trasu svých vycházek a překonat problematické úseky. Magistrát a Praha 2 mohou mapu využít jako podklad k řešení existujících překážek.

Foto: Tomáš Malý

Vyšší odborná Škola publicistiky v Praze je zaměřena na mladé novináře, komunikační pracovníky (reklama a PR) a dokumentární filmaře ve čtyřech specializacích. Její zvláštností je projektová a týmová práce. Škola loni oslavila 10 let a bezmála 500 absolventů v médiích. Svým absolventům nabízí i zkrácené jednoroční bakalářské studium na soukromé VŠ. Zřizovatelem školy je Arcibiskupství pražské.

Auto*Mat je iniciativa za bezpečnou, zdravou a živou Prahu. Zasazuje se o postupné zklidňování automobilového provozu, podporu cyklistiky jako plnohodnotného dopravního prostředku a rozvíjení dalších forem udržitelné dopravy. Realizuje umělecké a osvětové akce, které zviditelňují téma šetrné a vlídné mobility, odpovědného používání automobilu a zábavnou formou nabízí osvědčená řešení z metropolí západní Evropy.

26. 05. 2008