Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Uvedení nové knihy P. Miloše Szabo

Slavnostní večer začíná od 18.00 hodin mší svatou s hudbou Slávka Klecandra a skupiny Oboroh. Od 19.00 hodin o knize postupně promluví pražský arcibiskup Dominik Duka, nakladatel František Honzák a starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková. Od 19.30 hodin bude autor knihy podepisovat.

Na největším z pražských hřbitovů, založeném roku 1680 po velké morové epidemii, nalezlo poslední odpočinek už přes jeden milion lidí. Autor, který již léta pečuje o zdejší naučné stezky, přináší v knize „Olšanské hřbitovy I. a II.“ údaje o pomnících a medailonky osobností z dnes již zrušeného prvního úseku a také o známých i zapomínaných osobnostech z úseku druhého (založen 1787): umělců, vědců, techniků, podnikatelů a mnoha dalších profesí, mj. i K. H. Borovský, bratři Thámové, G. Dobner, A. Puchmajer, V. M. Kramerius, V. K. Klicpera, F. Dittrich a další a další.

Miloš Szabo (* 1964 Bojnice, Slovensko) vystudoval Teologickou fakultu Komenského univerzity v Bratislavě, na kněze byl vysvěcen v roce 1988. Než mu to bylo umožněno, pracoval jako dělník v čistírně odpadních vod v Dusle Šaľa. Tajně vstoupil do Misijní společnosti sv. Vincence, v níž toužil pracovat na zahraničních misiích. Po působení v Levicích, Vráblích a v Bratislavě-Prievoze odešel roku 1995 do Čech, kde  pracuje jako diecézní kněz v pražské arcidiecézi. V současnosti působí jako farář farnosti u kostela sv. Prokopa Praha-Žižkov. Několik let zastával funkci ředitele diecézního školního úřadu v Trnavě, v roce 2000 absolvoval studium kanonického práva na Katolické univerzitě v polském Lublinu. Je členem týmu Posttraumatické intervenční péče pro Policii ČR na území hlavního města Prahy. (Aleš Pištora)

23. 09. 2010