Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

V Čerčanech byl otevřen nový hospic

K přítomným jako první promluvila zřizovatelka hospice z občanského sdružení Tři, MUDr. Tereza Dvořáková. Po ní přítomné oslovila duchovní matka hospicového hnutí v Čechách MUDr. Marie Svatošová. Shromážděné pozdravil také středočeský hejtman Petr Bendl a pozdravnou řeč pronesl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Kardinál Miloslav Vlk ve svém kázání zdůraznil, že hospic má především pomoci člověku, aby nebyl v umírání sám. Pokud má umírající někoho, kdo ho na práh tohoto světa doprovází, nemá potřebu řešit svou úzkost asistovanou sebevraždou. Podle pražského arcibiskupa je úkolem hospiců léčit bolest ze samoty a osamocení.

Samotnému žehnání předcházelo společné přestřižení pásky. Obřad žehnání se nesl v ekumenickém duchu a své proslovy a modlitby pronesli také synodní senior Joel Ruml, patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta a pražský biskup Církve československé husitské David Tonzar. Obřadem slavnostního otevření svým slovem a s grácií jemu vlastní provedl přítomné Marek Eben.

Čerčanský hospic nabízí místo pro důstojný konec života nevyléčitelně nemocným. Je prvním zařízením svého druhu ve Středočeském kraji a třináctým v republice. Stál kolem 100 milionů korun a přispěl na něj stát, kraj, města, obce, firmy, neziskové společnosti i drobní dárci. V provozu je zatím jedenáct lůžek, z nichž je devět obsazeno. Pokud však budou získány finanční prostředky a vybaví se druhé patro stavby, bude celková kapacita 30 míst. Ředitelka sdružení Tři, které hospic vybudovalo, a současně vedoucí lékařka hospice MUDr. Tereza Dvořáková se snaží, aby byl hospic pro pacienta prostředím podobným domovu. Do začátků přeje tomuto zařízení, „aby naplnilo poslání, které hospice mají, aby se podařilo společně vybudovat dobré prostředí také pro zaměstnance a především aby dobrou službou byla naplňována Boží vůle“.

Hospic by se v budoucnu měl stát součástí kulturního a duchovního centra s kostelem Nejsvětější Trojice. Snahou je dosáhnout vysokou míru integrace, aby kromě hospitalizovaných pacientů přicházeli do těchto prostor i lidé "z venku" a aby se tak postupně odstraňovaly bariéry. Na vlastní objekt bude navazovat zahrada bezbariérově přístupná i pro ležící pacienty, v areálu bude malá restaurace a výhledově i internetová kavárna. (tr, ap)

--> Prohlédněte si fotografie

30. 09. 2008