Vyhledávání Menu

V Nebušicích uctí památku padlých z 1. světové války

Farnost u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze-Nebušicích zve na uctění památky občanů Nebušic padlých v 1. světové válce. V pátek 13. června 2014 bude od 19.00 hodin sloužena v kostele sv. Cyrila a Metoděje mše svatá za oběti války. Poté půjdou věřící k pomníku padlých, kde zazní státní hymny - česká, slovenská a rakouská.

Starosta městské části Praha-Nebušice Libor Přerost položí spolu s místními hasiči věnec k pomníku padlých a spolu s nebušickým farářem P. Jakubem Karlem Berkou, mateřskou a základní školou, jakož i pracovníky Rodinného centra a dalšími obyvateli Nebušic se za oběti války pomodlí. Děti pak zapálí svíčky.

V letošním roce si připomínáme 100 let od vypuknutí první světové války, která způsobila bolest a utrpení ve většině rodin našeho národa. Dne 28. července 1014 vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku. Odstartovalo tak konflikt, který trval čtyři roky, zasáhl celou Evropu, Afriku a Asii, ale bojovalo se i na moři u Austrálie či Jižní Ameriky. Vyžádal si deset milionů obětí, z toho asi 150 000 občanů naší země. V Čechách a na Moravě snad není jediné obce, kde by nestál pomník s připomínkou padlých.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude 24. června při této příležitosti sloužit v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 18.00 hodin slavnostní rekviem. Současně bude vyhlášení války, která v duších mnoha lidí způsobila krizi víry, připomenuto také 26. července ve všech kostelech pražské arcidiecéze při zádušních mších svatých. V kostelech i u pomníků padlých se budou lidé společně modlit. Pražské arcibiskupství při této příležitosti vydalo publikaci, která nejen líčí okolnosti první světové války a roli církve, ale předkládá rovněž způsob, jak si tuto smutnou epizodu našich dějin připomenout. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 10. 06. 2014