Vyhledávání Menu

V Olešnici bude korunována socha Panny Marie

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude 8. prosince 2014 během mše svaté, která začíná v 16.30 hodin, korunovat oltářní sochu Panny Marie ve farním kostele sv. Vavřince v Olešnici na Moravě (okres Blansko). Po skončení slavnosti bude následovat beseda s pražským arcibiskupem v kostele.

Korunku pro sochu Panny Marie v Olešnici požehnal papež František spolu s korunkou staroboleslavského Palladia země české v únoru letošního roku během návštěvy českých a moravských biskupů Ad limina. „Základ korunky je ze stočeného kovového prutu, které se postupně zužuje. Na hrotu je umístěn broušený červený trojboký kámen symbolizující Nejsvětější Trojici. Na obruči korunky je dvanáct zlatých hvězd,“ popisuje novou korunku, která ozdobí sochu Panny Marie, olešnický farář Pavel Lazárek. „Původní korunka byla ze sochy sňata asi před deseti lety, protože již byla ve velmi špatném stavu. Jako projev našeho vděku za přijatá dobrodiní jsme se rozhodli sochu Panny Marie ve farním kostele sv. Vavřince znovu korunovat, vysvětluje P. Lazárek.

Původní středověký farní kostel na náměstí v Olešnici na Moravě byl zničen požárem roku 1827, v letech 1827-1839 na jeho místě s využitím části zdí byl vystavěn nový kostel. Věž je původně brána středověkého opevnění kostela (ve dvou spodních úrovních, pod omítkou dochován gotický lomený oblouk vjezdu). Zvýšena a upravena byla roku 1882. Hřbitovní kostel svatého Mikuláše je poprvé doložen na konci 16. století, přestavěn byl v letech 1723 a 1852. Více na http://olesnice.katolik.cz.

Aleš Pištora 05. 12. 2014