Vyhledávání Menu

V Praze se opět setkají zvoníci a milovníci zvonů


V Arcibiskupském paláci na Hradčanech se 30. dubna 2016 od 15.00 hodin koná již popáté Den zvoníků pražské arcidiecéze. Od 18.00 hodin bude poté pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP sloužit v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mši svatou ke cti sv. Zikmunda.


59583

Foto: archiv Arcibiskupství pražského


Program začíná vlastně již ve 14.00 hodin, kdy z pražské Lorety zazní zvonkohra, na kterou zahraje Radek Rejšek. Prvním bodem programu v Arcibiskupském paláci bude představení publikace „Velinské zvony“. O knize promluví starosta Velin Petra Krejcara. Naváže přednáška o největším zvonu krakovské katedrály na Wawelu. O „dzwonu Zygmunt“ budou hovořit Andrzej  Bochniak a Grzegorz  Klyszcz.

Druhá část programu se bude věnovat zvonům ve Francii. Nejprve hlavní organizátor celého odpoledne a zvoník dr. František Skopec popíše, jak zvonit na zvony typu „le bourdon“, tedy zvony těžší víc než 5 tun, a poté bude promítnut záznam z prohlídky zvonů v katedrále Notre-Dame v Remeši. Pro hosty připravili organizátoři několik pozorností.

Mše svatá ke cti sv. Zikmunda

V 18.00 hodin začíná v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mše svatá ke cti sv. Zikmunda obětována za živé i zemřelé zvoníky naší vlasti. Sloužit ji bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Den zvoníků ustanovil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. V příslušné listině se praví, že byl při tom „veden péčí o ty, kteří svou službou na rozličných místech oslavují Boha“. Setkání se letos koná již popáté. (František Skopec, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 25. 04. 2016