Vyhledávání Menu

V Praze se opět setkají zvoníci a přátelé zvonů

Již počtvrté se 30. dubna 2015 bude konat Den zvoníků pražské arcidiecéze. Zvoníci a přátelé zvonů si nejprve v 15.00 hodin poslechnou zvonkohru na pražské Loretě, poté bude od 16.00 pokračovat program v Arcibiskupském paláci. Mši svatou ke cti sv. Zikmunda bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 18.00 hodin sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Letos začíná Den zvoníků v 15.00 hodin poslechem Loretánské zvonkohry, na kterou bude hrát Radek Rejšek. V 16.00 hodin přivítá zvoníky v Arcibiskupském paláci pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP a poté bude představena stará zvonařská dílna z Polska „Jan Felczyński“, která byla založena roku 1808. Zvonárnu představí Piotr Olszewski, současný majitel zvonárny a rodový předchůdce zakladatele. David Kafka připomene loňskou návštěvu českých zvoníků v milánské katedrále a o zvonu Augustin promluví Miroslav Franc.

V 18.00 hodin začíná v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mše svaté ke cti sv. Zikmunda. Při bohoslužbě bude požehnán zvon Mikuláš, který bude zavěšen v kostele obce Veliny. Ke Dni zvoníků 30. dubna 2015 bylo vytvořeno také speciální příležitostné razítko České pošty. Razítko se bude tisknout na dopisnice s platnou českou známkou. Jedná se o výjimečnou sběratelskou příležitost.

Den zvoníků ustanovil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. V příslušné listině se praví, že byl při tom „veden péčí o ty, kteří svou službou na rozličných místech oslavují Boha“. Setkání se letos koná již potřetí. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 24. 04. 2015