Vyhledávání Menu

Ve svatovítské katedrále byl instalován chlebový betlém

Ve dnech od 18. prosince 2013 do 12. ledna 2014 budou mít návštěvníci katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha možnost shlédnout unikátní chlebový betlém, který vytvořili studenti Střední školy obchodu, služeb a podnikání a VOŠ, Kněžskodvorská 33 v Českých Budějovicích.

Největší chlebový betlém byl vytvořen na ploše 400 x 200 cm. Znázorňuje tradiční betlémský výjev tvořený krajinou s lidskými a zvířecími postavami, stavbami a stromy v celkovém počtu 558 objektů. Ty byly zhotoveny z chlebové kůrky a střídy kombinací různých technik, například vyřezáváním, modelováním, zamoučňováním, drobením či lepením.

Výroba chlebového betlému trvala zhruba dva měsíce a podílelo se na něm více než dvacet žáků Střední školy obchodu, služeb a podnikání v Českých Budějovicích pod vedením učitelek odborného výcviku. Samotný chléb byl upečen v pekárně PENAM, a.s. v Českých Budějovicích, kde probíhá odborný výcvik oboru pekař.

Kardinál Dominik Duka komentuje exponát takto: „Chlebový betlém, který v katedrále udělá radost především dětem, nás upomíná na to, že Betlém (Bet-lechem) znamená hebrejsky 'dům chleba'.  Dům chleba je domem lásky, domem, kde jsme jako děti dostávali najíst, kde hledáme útočiště, je to domov. Ale je to také cíl naší cesty - dům Boží.“

Partnerem výstavy se stal cech pekařů a cukrářů v ČR. „Velmi vítáme a podporujeme originální nápad vytvořit umělecké dílo z tak vzácného materiálu, jakým je chléb. Tvořivost a zručnost českobudějovických studentů je důkazem toho, že naše krásné a voňavé řemeslo má šikovné mladé pokračovatele,“ uvedl předseda cechu Jaromír Dřízal.

Unikátní chlebový betlém bude vystaven ve svatovítské katedrále na Pražském hradě ve dnech 18. prosince 2013 až 12. ledna 2014, vždy v pondělí až sobotu od 9.00 hodin do 15.40 hodin, v neděli pak mezi 12.00 až 15.40 hodin. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 18. 12. 2013