Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Večer Mons. Jiřího Reinsberga

Večer, který má připomenou veliké dílo otce Jiřího Reinsberga, pořádá Česká křesťanská akademie a Římskokatolická farnost u Matky Boží před Týnem. Součástí večera bude mše sv. v 17 hodin v chrámu Matky Boží před Týnem. Od 19 hodin bude v refektáři benediktinského opatství v Emauzích (Vyšehradská 49, Praha 2) promítnut dokumentární film Davida Čálka a s osobní reflexí vystoupí prof. Tomáš Halík, Ing. Jan Kofroň a MUDr. Jaroslav Eliáš.

Jiří Reinsberg nastoupil v roce 1946 jako kaplan v Berouně, ale už po půl roce odešel do Týnského chrámu, kde působil více než padesát let. Reinsbergovi se podařilo během komunistického režimu zachovat fungující katolické společenství, které bylo i v době represí magnetem intelektuálů, disidentů a studentů. Celým svým životem a dílem se nesmazatelně zapsal do duší mnohých.

"Pro nás církev a kněžství bylo a asi navždy zůstane zosobněno především tímto mužem, který uprostřed Prahy v dobách tvrdého pronásledování téměř zázračně, aniž by se sklonil před komunistickou mocí, obhájil určitý prostor naplněný moudrostí, humorem, laskavostí, inspirací a tak vlastně vychoval a velice výrazně ovlivnil více než dvě generace českých křesťanů," vzpomíná na otce Jiřího Reinsberga prof. Tomáš Halík.

Pro Reinsberga byl velmi důležitý humor, který prohlašoval za "osmou svátost", za největší tajemství člověka. Svými často vtipnými kázáními, kterými dokázal nadchnout, potěšit, někdy i přísně pokárat, vybudoval v pražském chrámu Matky Boží před Týnem podle pamětníků zcela výjimečné společenství. (ap)

Pozvánka na vzpomínkový večer je zde (dokument MS Word)zde.

27. 03. 2008