Vyhledávání Menu

Věřící se budou modlit za pronásledované křesťany

V kostele sv. Tomáše na Malé Straně se v sobotu 24. května 2014 od 20.20 do 24.00 hodin koná modlitební bdění při příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany. Mše svatá obětovaná za pronásledované křesťany se tamtéž bude konat od 22.30 hodin.

Na neděli 25. května letos připadne Den modliteb za pronásledované křesťany. Podle organizace Křesťanská mezinárodní solidarita čelí diskriminaci, pronásledování nebo hrozbě smrti až 200 milionů věřících křesťanů. Jejich pronásledování se stupňuje. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany to píše Křesťanská mezinárodní solidarita, která se tematice dlouhodobě věnuje.

„V celosvětovém měřítku tvoří křesťané 80 procent všech pronásledovaných pro náboženské přesvědčení. V současné době je každý desátý křesťan kvůli své víře v Ježíše Krista obětí diskriminace, pronásledování nebo čelí hrozbě smrti. Ve světovém měřítku se jedná až o 200 milionů křesťanů. Ročně je zabito více než 100 tisíc křesťanů,“ píše výkonná ředitelka české pobočky CSI Monika Kahancová. Její slova potvrzuje i nevládní organizace Portes ouvertes France angažovaná v podpoře pronásledovaných křesťanů. Ta na počátku roku 2014 zveřejnila seznam 50 zemí, kde je problém pronásledování nejcitelnější.

Hlavními zdroji pronásledování jsou komunistické režimy a náboženský fundamentalismus. Tzv. Arabské jaro a následná destabilizace regionů Blízkého a Středního východu podle Kahancové umožnila vzestup islamistických skupin. Starobylé křesťanské komunity zde čelí pokusu o likvidaci. V čele seznamu zemí, kde jsou křesťané pronásledování, zůstává Severní Korea, na druhém místě je Somálsko, Sýrie se posunula z 11. místa na třetí pozici. Více na www.hkap.cz. (http://tisk.cirkev.cz, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 22. 05. 2014