Vyhledávání Menu

Vojáci při bohoslužbě uctí památku padlých kamarádů

Při příležitosti Dne válečných veteránů se 11. listopadu 2014 od 9.30 hodin uskuteční ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech ekumenická bohoslužba k uctění památky válečných veteránů a padlých vojáků v zahraničních mírových misích Armády České republiky. Bohoslužby se zúčastní také kardinál Dominik Duka OP.

Bohoslužbu v kostele postaveném v roce 1728 podle projektu Kryštofa Dientzenhofera, který byl v roce 2001 z rozhodnutí tehdejšího pražského arcibiskupa kardinála Vlka propůjčen Armádě České republiky pro potřeby vojenské duchovní služby, povede hlavní armádní kaplan plk. Jan Kozler a zúčastní se jí kromě ministra obrany Martina Stropnického, také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Ten se poté od 11.00 hodin zúčastní i pietního aktu k uctění památky válečných veteránů na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově.

K celosvětovým oslavám Dne veteránů nebo Dne vzpomínek se Česká republika připojila v roce 2001. Dne 11. listopadu roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger. Symbolem Dne válečných veteránů se stal červený vlčí mák. Podnětem k tomu byl osud básně kanadského lékaře Johna McCrae. Více na www.army.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 06. 11. 2014