Vyhledávání Menu

Výročí úmrtí P. Jaroslava Kadlece


Ve čtvrtek 9. července 2015 uplyne 25 let od tragické smrti P. Jaroslava Kadlece, rektora kostela Panny Marie Bolestné v Praze na Slupi, výjimečného zpovědníka a kazatele, který se v roce 1990 stal ve svém kostele obětí loupežné vraždy.


43416


Na P. Kadlece vzpomínají nejen prostí věřící, ale například i takové osobnosti jako je Mons. Tomáš Halík. Pro sbírku vzpomínek pamětníků „Paměť národa“ Halík o Kadlecovi vypráví: „Hlavně nám mladým dával možnost se těch bohoslužeb aktivně účastnit. Po mších jsme diskutovali o různých teologických tématech. To rozprášila Státní bezpečnost, která varovala pátera Kadlece, aby tato shromáždění rozpustil, jinak přijde o státní souhlas.“ Společenství mladých se poté ujal kněz Václav Dvořák.

Jaroslav Kadlec se narodil 8. ledna 1924 v Praze. Po studiích přijal v roce 1949 kněžské svěcení a nastoupil jako kaplan v Praze Zbraslavi. V roce 1955 se stal dómským farářem v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a zároveň rektorem kostela Panny Marie Bolestné v Praze na Slupi. V březnu 1965 byl po složitých jednáních mezi římskokatolickou církví a ČSSR jmenován apoštolským administrátorem pražské arcidiecéze (místo kardinála Berana, který byl přinucen k odchodu do exilu) František Tomášek a Jaroslav Kadlec se stal jeho osobním sekretářem. V roce 1981 odešel do invalidního důchodu, ale nadále aktivně působil jako kněz. V červenci 1990 byl šestašedesátiletý duchovní Jaroslav Kadlec surově zbit a po několika dnech v bezvědomí 9. července zemřel. Pohřben je v Praze na Olšanských hřbitovech.

Aleš Pištora 10. 07. 2015