Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Výstava o mučednících komunismu Janu Bulovi a Václavu Drbolovi

V rámci zahájení výstavy přednese 1. března 2012 v 17.00 hodin v Národním památníku na Vítkově (U Památníku 1900) moderátor kanonizačních řízení Biskupství brněnského Jan Růžička přednášku o obou mučednících.

Tematická výstava s názvem „Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmo“ byla připravena Biskupstvím brněnským při příležitosti 90. výročí narození Jana Buly (1920-1952). V loňském roce pak byla doplněna panely věnovanými dalšímu knězi-mučedníkovi P. Václavu Drbolovi. Výstava v Národním památníku na Vítkově potrvá do 30. dubna 2012.

Kněží Jan Bula a Václav Drbola byli v roce 1951 odsouzeni k smrti v inscenovaných soudních procesech (ve spojitosti s případem Babice) a posléze popraveni. Stali se obětí komunistického režimu, kterému šlo o kriminalizaci kněží, ale zároveň o diskreditaci celé katolické církve. Oba duchovní byli odsouzeni jako zločinci, přestože se trestných činů nedopustili. Jejich těla byla spálena, měli upadnout v zapomnění. Dnes se však o životní osudy těchto dvou kněží-kandidátů blahořečení zajímá široká veřejnost, které je také tato výstava určena. (www.biskupstvi.cz)

29. 02. 2012