Vyhledávání Menu

Výstava přiblíží práci nemocničních kaplanů

Ve dnech 18. – 28. února 2014 budou v Mladotově domě na Pražském hradě k vidění fotografie Filipa Fojtíka, které zachycují službu nemocničních kaplanů. Výstava s názvem „Být nablízku“ bude otevřena denně od 10.00 do 15.00 hodin.

Výstava představuje kolekci 25 černobílých snímků zachycujících empatické naslouchání kaplanů a jejich snahu porozumět pacientům, ohleduplnost a takt, úctu a respekt k prožívání nemocných. Přibližují je jako průvodce nemocných v úzkostech, v hledání naděje a odpovědí na otázky po smyslu života, v prožívání víry v době nemoci, umírání a smrti.

Autorem fotografií je Filip Fojtík, dvojnásobný laureát prestižní soutěže Czech Press Photo Canon Junior Awards za snímek „Loučení Poláků s oběťmi leteckého neštěstí“ (2010) a za soubor „Stáří“ (2011), držitel 1. místa ve Fotografické soutěži Velehrad 2010 v kategorii Portrét za soubor „Boží služebníci“. Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě.

Pořadateli výstavy jsou Arcibiskupství olomoucké a Metropolitní kapitula sv. Víta v Praze ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc. Během roku 2014 bude putovat po zařízeních zdravotnických a sociálních služeb, poutních místech a kulturních centrech na území České republiky. (Marta Hošťálková)

Aleš Pištora 12. 02. 2014