Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Výstava "Svatý Václav - ochránce České země" byla slavnostně otevřena

Vernisáže se zúčastnilo mnoho významných osobností společenského a kulturního života. Vedle kardinála Miloslava Vlka promluvili v úvodu také generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák, ministr kultury Václav Jehlička, starosta městské části Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Sbírky starého umění Národní galerie prof. Vít Vlnas a kurátor a spoluautor výstavy P. Vladimír Kelnar.

Kardinál Vlk ve svém projevu mimo jiné připomněl nadcházející předsednictví České republiky v Evropské unii a v této souvislosti řekl, že tradice sv. Václava ukazuje, čím může naše země přispět do společného projektu EU. „Výstava v malém připomíná naše velké kulturní bohatství a křesťanské kořeny, jimiž jsme do Evropy vrůstali a uprostřed ní vždy zaujímali a i dnes můžeme zaujímat důstojné místo pod vlajkou Evropské unie se zřetelně křesťanskými symboly jejích kořenů,“ řekl kardinál Vlk. Nakonec všem popřál, „aby se zvláště v této vánoční a novoroční době stala [výstava] pěkným dárkem veřejnosti a přinášela pohodu a radost v naší někdy příliš hektické době“.

Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák ve své řeči zmínil svou hrdost na to, že prostory NG mohly být nabídnuty pro tak velkolepou výstavu. Ministr kultury Václav Jehlička zase ocenil velmi dobrou spolupráci církevní a státní instituce a řekl, že se „zasadí konkrétními kroky o to, aby taková spolupráce dále pokračovala“. Jako poslední promluvil P. Vladimír Kelnar, který poděkoval všem, kdo výstavu připravovali.

Úvodní část večera obohatilo vystoupení souboru Schola gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena. Na závěr oficiální části vernisáže, kterou moderovala Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Národní galerie, všichni přítomní zazpívali Svatováclavský chorál, jehož kořeny sahají patrně až do 12. století. Obsahem této písně je modlitba ke sv. Václavu.

Po skončení první části slavnostního večera měli hosté příležitost prohlédnout si vystavené exponáty, které byly po desetiletí skryty v depozitářích a které reprezentují kořeny, hloubku a šíři jedenáct set let staré svatováclavské tradice. (ap)

19. 12. 2008