Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Významné události a výročí - prosinec 2009

1. 12.

Při slavnostním předávání cen Gypsy Spirit, kterými budou od 19:00 hodin v Pražské křižovatce (kostel sv. Anny) oceněny aktivity v integraci Romů u nás, udělí kardinál Miloslav Vlk ocenění „Čin roku“.

Římskokatolická farnost v Praze-Strašnicích spolu s Karmelitánským nakladatelstvím pořádá další setkání v rámci cyklu besed věnovaných sociální nauce církve. Hostem v divadle Miriam v Praze-Strašnicích bude od 19:00 hodin František X. Halas, který promluví na téma: Proč má katolická církev svůj stát?

3. 12.

Kardinál Miloslav Vlk se od 7:15 hodin zúčastní tradiční Adventní snídaně v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Sváteční slovo přednese donedávna ještě předseda ekumenické rady církví dr. Pavel Černý.


Kardinál Miloslav Vlk se zúčastní tradičního slavnostního koncertu Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, který se koná pod jeho záštitou od 19:30 hodin ve Španělském sále Pražského hradu.

4. 12.

Kardinál Miloslav Vlk se od 16:00 hodin zúčastní v katedrále sv. Víta, Václav a Vojtěcha koncertu hudby Hradní stráže. V závěru koncertu pronese své adventní slovo a převezme Čestný odznak hradní stráže.

Kardinál Miloslav Vlk se v Arcibiskupském paláci setká s novým německým velvyslancem panem Johannesem Haindlem.

V kostele sv. Ludmily v Praze na Vinohradech se koná adorace za nová povolání ke kněžskému i k zasvěcenému životu, za rodiny a za věrnost všech. Adorace bude zakončena slavnostní mší svatou od 16:30 hodin.

Ekumenická rada církví pořádá od 9:00 do 15:00 hodin studijní den věnovaný ekumenismu v ČR a jeho budoucnosti. Na půdě Evangelické teologické fakulty vystoupí prof. Franz Segbers z Německa, prof. Pavel Filipi a Mgr. Martin Vaňáč.

6. 12.

Od 9:30 hodin bude kardinál Miloslav Vlk v kostele Matky Boží před Týnem slavit mši svatou na 2. neděle adventní.

Při nedělních bohoslužbách proběhne Mikulášská sbírka na bohoslovce. V loňském roce bylo vybráno celkem 588 445 Kč.

Při mši svaté na 2. neděli adventní (a současně titulární slavnosti kostela) zazní při dopoledních bohoslužbách v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně od 9:30 a od 11:00 hodin (anglická bohoslužba) Missa brevis in C od F. X. Brixiho. Hlavním celebrantem bude P. Vít Mariusz Marciniec, OSA. Chrámový sbor řídí Martin Franěk. Kostel bude otevřen do 16:00 hodin.

Farní akademie u kostela Panny Marie Královny míru srdečně zve na přednášku prof. Miroslava Vernera „Tajemný Egypt – svět mýtů, faktů a tajemna“, která se uskuteční od 16:30 hodin v kostele Panny Marie Královny míru v Praze 4 – Lhotce.

7. 12.

Kardinál Miloslav Vlk odhalí a požehná v 17:00 hodin pomník kardinála Berana před Arcibiskupským seminářem v Praze – Dejvicích. Od smrti kardinála Berana letos 17. května uplynulo 40 let. Slavnostní akt se odehraje také jako připomínka 20. výročí pádu komunistické totality.

8. 12.

V roce 1934 byl slavnostně položen základní kámen kostela sv. Terezie od Dítěte Ježíše v Praze – Kobylisích, čímž byla také zahájena činnost pražského salesiánského díla.

9. 12.

Kardinál Miloslav Vlk se na polském velvyslanectví v 17:00 hodin setká při tradičním "oplatkovém" předvánočním podvečeru s polským velvyslancem Andrzejem Zaluckim a s polskou komunitou žijící v ČR.

10. 12.

Ve čtvrtek 17. prosince se dožívá devadesáti let kardinál Tomáš Špidlík SJ. Oslav, které se k tomuto významnému jubileu budou konat, se v Římě zúčastní také kardinál Miloslav Vlk.

Katolická teologická fakulta UK ve spolupráci s Pastoračním střediskem pořádá od 14:00 do 17:30 hodin v sále Pastoračního střediska studijní kolokvium nad encyklikou Benedikta XVI. „Caritas in veritate“.

13. 12.

Od 10:00 hodin bude kardinál Miloslav Vlk slavit v Komunitním centru Matky Terezy mši svatou o 3. neděli adventní. Při mši pražský arcibiskup také požehná nový obraz Panny Marie, který byl vytvořen pro místní kostel.

V 16:00 hodin začíná v Komunitním centru Matky Terezy III. adventní koncert, tentokrát pro děti. Vystoupí Bob Fliedr a dětský sbor Bobci.

14. 12.

Akademická farnost u kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze pořádá od 19:30 hodin benefiční koncert.  V podání sboru a orchestru Univerzity Karlovy pod vedením Haiga Utidjiana zazní Česká mše vánoční J. J. Ryby.

18. 12.

V 15:00 hodin dorazí do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě. Tak jako každý rok ho od skautů převezme pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk. Po rozžehnutí svíce v katedrále budou mít lidé možnost zapálit si i svou vlastní svítilnu.

19. 12.

V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zazpívají při koncertě Rybovy České mše vánoční také poslanci a senátoři Parlamentu ČR. Koncert připravila Základní umělecká škola v Hostivaři.

25. 12.

Na Hod Boží vánoční bude kardinál Miloslav Vlk slavit mši svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 9:30 hodin.

Tak jako každý rok pořádá i letos laické katolické hnutí Komunita Sant´Egidio v Arcibiskupském paláci tradiční vánoční oběd pro chudé. Minulý rok navštívilo sídlo pražského arcibiskupa více než 160 hostů.

Z věže pražské Lorety zazní v 19:00 hodin Loretánské vytrubování. Na známé vánoční koledy, které budou znít v netradičním podání, zvou bratři kapucíni. Již o adventních nedělích vždy v 15:00 a v 19:00 hodin budou znít loretánské zvonky melodiemi adventními.

31. 12.

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk slavit od 17:00 hodin mši svatou na závěr občanského roku. (ap)

01. 12. 2009