Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Vzpomínka na 60. výročí likvidace mužských řeholních řádů

Večer při této příležitosti pořádají velvyslanci Slovenské republiky a České republiky při Svatém stolci Jozef Dravecký a Pavel Vošalík ve spolupráci s Papežskou kolejí Nepomucenum a Papežským slovenským kolegiem sv. Cyrila a Metoděje. Součástí večera budou i dva dokumentární snímky vztahující se k této tragické události.

Náznaky komunistického přístupu k řeholím lze najít již v letech 1945-1948. Komunistický režim se zákrokem proti řádům dlouho neotálel. První rozsáhlejší zatýkání proběhlo již na podzim 1948. Do začátku padesátých let se jednalo o procesy vesměs individuální, které měly zastrašit odpůrce nových pořádků.

První vlna tzv. "Akce K" proti mužským řeholím proběhla v Československu v noci ze 13. na 14. dubna 1950 a zasáhla největší řády. Zbylé kláštery byly vystěhovány o 14 dní později. Celkem bylo postupně odvlečeno do sběrných klášterů a do táborů nucených prací více než dva tisíce řeholníků.

V březnu 1950 pak začal proces s deseti představiteli řeholních řádů. Při přípravě procesu byl využit rozsáhlý rejstřík nástrojů, jež měly přimět obviněné k připraveným výpovědím. Na přelomu března a dubna 1950 se u Státního soudu v Praze uskutečnilo přelíčení. Dne 5. dubna byl vynesen rozsudek. Jednalo se o vysoké tresty v řádu desítek let.

Pro řeholnice byl vypracován plán „Akce Ř“. Zatímco internace řeholníků neznamenala pro národní hospodářství zásadní otřes, ani komunistický režim si nemohl dovolit okamžitě ze dne na den řeholnice odstranit, především ze zdravotních a sociálních ústavů. Ve dvou vlnách (červenec – září 1950) bylo přes čtyři tisíce řeholnic převezeno do soustřeďovacích středisek. (ap, TS ČBK)

13. 04. 2010