Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Vzpomínka na Josefa Zvěřinu v Praskolesích

V pátek 3. května uplyne 100 let od narození významného českého kněze, teologa, svědka víry v každé situaci a obránce lidských práv Josefa Zvěřiny. Patřil ke generaci nadějných mužů církve, kteří se koncem třicátých let minulého století vraceli ze svých římských studií se špičkovým vzděláním a novými impulzy. Byl připraven pro teologickou akademickou dráhu, ale mohl tak působit jen pár let. Od roku 1971 do roku 1975 vykonával duchovní správu na faře v Praskolesích u Zdic Zde si však získal takovou vážnost, že se znelíbil úřadům a v roce 1975 musel odejít do důchodu.

Narodil se 3. května 1913 ve Stříteži na Vysočině v rodině strojního zámečníka. Na doporučení místního faráře se odhodlal ke studiu na gymnáziu a roku 1937 byl po studiích teologie a filosofie na lateránském Ateneu vysvěcen v Římě na kněze. Již během druhé světové války byl přes rok internován pro svůj „protiněmecký“ postoj. Po studijním pobytu v Paříži v letech 1946–1947 stačil na Karlově Univerzitě získat doktorát.

Začátkem roku 1952 byl spolu s dalšími třiceti katolíky zatčen a odsouzen na 22 let vězení. Vrátil se po téměř čtrnácti letech v roce 1965. Prošel několika manuálními zaměstnáními, sloužil jako teolog v podzemní církvi, učil a vychovával řeholnice a studenty připravující se na kněžství. Mezi prvními podepsal Chartu 77, publikoval v mnoha odborných časopisech v cizině. V srpnu 1990 náhle umírá při koupání v moři.

Na charizmatickou osobnost Josefa Zvěřiny budou po mši svaté vzpomínat a jeho dílo reflektovat doc. Mireia Ryšková, dr. Libor Ovečka a Marie Rút Křížková. (Aleš Pištora)

03. 05. 2013