Vyhledávání Menu

Z Prahy opět odstartuje běh do Orvieta

Letošní ročník „Orvieto Run“ připomíná 750. výročí od ustanovení Slavnosti Těla a Krve Páně, který si připomenou jak čeští, tak italští běžci v cíli běhu, v italském městečku Orvieto. Běh bude odstartován 6. června ve 21.15 hodin na Hradčanském náměstí před Arcibiskupským palácem.

Štafetový běh slavnostně zahájí na Pražském hradě šest tanečníků a šest mezinárodních dvojic běžců. Svým 45ti minutovým číslem běžci a umělci budou postupně pomocí loučí rozsvěcovat šest misek rozmístěných na Třetím nádvoří Pražského hradu. Po zapálení poslední z nich bude štafeta připravena ke své pouti po stopách kněze Petra z Prahy do Orvieta, kam přenese symbolický oheň. Pro světelné efekty je páteční akce koncipována jako pozdně večerní, proto je začátek akce ve 21.15 hodin a předpokládaný konec do 22.00 hodin.

Start prvé etapy bude ze Staroměstského náměstí v Praze v neděli 8. června. Dalšími etapovými městy budou Sedlčany, Veselí nad Lužnicí, Kaplice, Lambach, Salzburg, Hall in Tirol, Trento, Ferrari, Porve Santo Stefano, Rieti, Roma, Bolsena, Orvieto. Celkem je plánováno 14 etap s doběhem v sobotu 21. června do Orvieta. Celková délka trasy je 1600 km. Po českém území se štafeta poběží a po rakouském a italském území bude kombinován běh s jízdou na kole. Cílem je po trase oslovit jak širokou veřejnost, tak představitele obcí a církve.

Od kostela sv. Antonína v Praze-Holešovicích přes Letnou a zpět (2 km) se jako součást akce Corpus Domini (běh Praha-Řím-Orvieto) uskuteční 7. června také běžecká etapa humorně laděné sportovní akce pro kněze i laiky. Etapa bude odstartována ve 13.00 hodin. Přihlásit se je možné na IV.vikar.Pha@gmail.com.

Štafetový běh se inspiroval zázrakem, který se odehrál roku 1263 v Bolseně. Na své cestě do Říma se tam zastavil český kněz, řečený Petr z Prahy. Trpěl velkými pochybnostmi o skutečné přítomnosti Krista v eucharistii a doufal, že setkání s papežem Urbanem IV. mu pomůže pochybnosti rozptýlit. V kostele sv. Kristiny sloužil mši a v okamžiku proměňování se celá hostie podle legendy proměnila v krvácející tělo. Obyvatelé Orvieta na památku zázraku vystavěli gotický chrám, který bývá nazýván "zlatou lilií italských katedrál". Rok po konání bolsenského zázraku papež Urban IV. ustanovil svátek Božího Těla a sv. Tomáš Akvinský k němu složil celé oficium. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 06. 06. 2014