Vyhledávání Menu

Za sv. Ludmilou na Tetín

Římskokatolická farnost Beroun a Sdružení svaté Ludmily na Tetíně zvou na svatoludmilskou pouť na Tetín. V neděli 22. září 2013 bude v kostele sv. Ludmily slavit mši svatou pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Od 13.00 hodin začíná prohlídka Tetína s přednáškou o sv. Ludmile.

Program začíná již v sobotu 21. září. Od 15.00 hodin bude v románském kostele  sv. Jana Nepomuckého v rámci právě probíhající výstavy promítán film o architektu Josipu Plečnikovi. V 18.00 hodin začíná tamtéž řeckokatolická bohoslužba. Pěší pouť vychází v 10.00 hodin od vlakového nádraží v Berouně. Mši svatou v barokním kostele sv. Ludmily bude od 11.00 hodin celebrovat pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Při mši zazní staré liturgické chorály východní tradice v provedení Sboru UK Praha pod vedením Haiga Utidjiana. Ve 13.00 hodin začíná prohlídka Tetína s průvodcem a ve 14.00 hodin přednese Mgr. Libor Gottfried přednášku na téma „Dědictví sv. Konstantina a Metoděje a sv. Ludmila“.

1755


Tetín je znám jako poutní místo spojené se svátkem sv. Ludmily. Poprvé se o něm dozvídáme ze svatováclavských legend. Sv. Ludmila podobně jako snad i její vnuk sv. Václav zde nějaký čas pobývali. Počátkem 10. století zde byl dřevěný knížecí dvorec, který byl vdovským sídlem kněžny sv. Ludmily. V roce 921 potom Ludmilina snacha Drahomíra najala vrahy, kteří z 15. na 16. září Ludmilu na Tetíně zavraždili. Více na http://ludmila-tetin.cz.

 
08. 09. 2017