Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Záchrana a obnova kláštera dominikánů v Praze

Projekt rekonstrukce a oživení dominikánského kláštera v Praze vzniká už několik let. První ideje se začaly formulovat v roce 2006. Vznikla řada odborných průzkumů a analýz, stejně jako technických podkladů. Tento bohatý materiál sloužil jako východisko pro zpracování architektonické studie rekonstrukce klášterní budovy. Provedení studie, jež byla dokončena na jaře roku 2011, je dílem architekta Josefa Pleskota a jeho ateliéru.

Oprava budovy však sama o sobě nestačí, musí mít hlubší smysl. Tímto smyslem je působení komunity bratří dominikánů v duchu jejich řádového poslání. I když zaměření řeholních řádů zůstává po staletí nezměněné, konkrétní formy jsou vždy určovány dobovým kontextem. Platforma Dominikánská 8 – Místo vzdělávání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze je dnes oním novým nástrojem, s kterým chtějí bratři dominikáni spoluvytvářet duchovní a kulturní prostředí své doby.

Záštitu nad projektem obnovy kláštera převzal pražský arcibiskup Dominik Duka OP, který se prezentace také zúčastní. (www.dominikanska8.cz)

11. 05. 2011