Vyhledávání Menu

Zádušní mše za Karla IV. na Karlštejně

V pátek 28. listopadu 2014 bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP sloužit od 18.00 hodin rekviem za Karla IV. na hradě Karlštejně. Velmi omezený prostor kaple sv. Kříže neumožňuje účast veřejnosti. Ta bude moci mši svatou sledovat v přímém přenosu televize NOE.

V unikátním prostředí kaple sv. Kříže vyzdobené gotickými deskovými obrazy Mistra Theodorika, kde bohoslužbu pro českého krále a římského císaře Karla IV. celebroval první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, bude rekviem sloužit jeho 36. nástupce kardinál Duka. Koncelebrovat budou členové místní starobylé kapituly, kterou na hradě Karlštejně založil 27. března 1357 právě Karel IV. za účelem vykonávání duchovní služby v hradních kaplích a střežení klenotů uchovávaných na hradě.

Již za svého života Karel IV. ustanovil, aby na něho bylo pamatováno při bohoslužbách vždy v jeho úmrtní den. Každý rok se proto bez přerušení od 29. listopadu 1378, kdy Karel IV. zemřel, koná na Karlštejně ve výroční den císařovy smrti zádušní mše svatá. Neopakovatelnou atmosféru této události přiblíží svým divákům televize NOE. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 24. 11. 2014