Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Zádušní mše za oběti leteckého neštěstí

Již tuto neděli 11. dubna bude od 12:00 hodin sloužena mše za oběti sobotního neštěstí také v kostele sv. Jiljí, kde sídlí polská farnost. Smutnou událost bolestně prožívá také mnoho polských kněží, kteří v pražské arcidiecézi vykonávají duchovní službu.

Zpráva o smrti prezidenta Lecha Kaczyńskeho, jeho manželky, polního biskupa Tadeusze Ploskiho a dalších významných osobností Polska smutně zasáhla také účastníky mše svaté v pražské katedrále, během které kardinál Miloslav Vlk předal pražskou arcidiecézi svému nástupci Dominiku Dukovi. Kromě jiných byli přítomni mnozí polští biskupové a také krakovský kardinál Franciszek Macharski. On a další polští hosté nyní prožívají spolu se všemi ostatními dny smutku. V Polsku v sobotu večer začal sedmidenní státní smutek, památku obětí uctí Poláci v neděli v poledne dvěma minutami ticha.

Letadlo s prezidentem Lechem Kaczyńskym a dalšími vrcholnými činiteli Polska, kteří ho doprovázeli na cestě do Katyně, se zřítilo v neděli 10. dubna. Celkem zemřelo 132 pasažérů a členů posádky. Kondolenční telegram zaslal také papež Benedikt XVI., který rodinám zemřelých a všem Polákům vyjádřil svou hlubokou soustrast a ujistil je svou duchovní blízkostí. Polskému národu udělil zvláštní požehnání. (ap)

12. 04. 2010