Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Zádušní mše za Radovana Lukavského

Mši za zemřelého zahájily tóny fanfáry, kterou varhaník a ředitel kůru katedrály sv. Víta a sbormistr Pražského katedrálního sboru Josef Kšica zkomponoval přímo pro tuto příležitost. Mši celebroval českobudějovický biskup Jiří Paďour. K profesoru Radovanu Lukavskému měl velmi blízko. Před mší v rozhovoru pro ČTK a ČT řekl, že sice nebyl přímým žákem Lukavského, protože herectví začal na Divadelní fakultě studovat v roce 1962, kdy z ní byl Lukavský vyhozen. Učil se však od něho jinak. "Byl jsem jeho mladší přítel a obdivovatel," řekl biskup. Než začal v roce 1970 studovat bohosloveckou fakultu v Litoměřicích, byl v letech 1963 až 1967 v angažmá v Divadle Na zábradlí.

Čtení z knihy Moudrosti a z epištoly Římanům se ujali Josef Abrhám a Libuše Šafránková. Jednu z Biblických písní Antonína Dvořáka zazpíval Ivan Kusnjer.

Ve své promluvě biskup Paďour povzbudil přítomné slovy, že „rozloučení není smutné, je vážné, ale v podstatě i radostné, protože etymologicky pochází se slov rád a dost“. Českobudějovický biskup poté vyzdvihl to, že Radovan Lukavský „zůstal věrný své ženě, divadlu, Bohu i národu“. Hovořil také o tom, jak do svých rolí vkládal svou křesťanskou víru. Mohl tak být umělcem, který v české kultuře reprezentoval křesťanské hodnoty.

Do katedrály, která byla zaplněna do posledního místa, se s Radovanem Lukavským přišlo rozloučit více než pět stovek lidí. Mezi jinými se jí zúčastnilo také mnoho veřejně známých osobností, jako např. ministr kultury Václav Jehlička či náměstek Ministerstva práce a sociálních věcí Marián Hošek. Omluvil se kardinál Vlk, který měl mši původně sloužit, ale odcestoval do Říma jako moderátor setkávání biskupů, přátel hnutí fokoláre, na pohřeb Chiary Lubichové, zakladatelky hnutí fokoláre, k němuž se pražský arcibiskup hlásí. (ap)

18. 03. 2008