Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Zanetto trio zahájí v Praze festival duchovní hudby

Tento ročník bude výjimečný už svou délkou přesahující dva týdny, poprvé se také rozšíří do více míst a krajů a vystoupí v něm více hudebníků.

Festival reprezentuje české a evropské duchovní skladby od gregoriánského chorálu po současnost, od skladeb čistě liturgického charakteru až po díla určená především pro koncertní provedení. V posledních ročnících se pořadatelé také snaží zařadit do programu skladby světské, duchovně inspirované.

Pořadatelem festivalu je letos poprvé Kolegium pro duchovní hudbu z Klatov, které tuto nelehkou úlohu přebírá po Laetitii - spolku pro vokální a komorní hudbu z Prahy, která festival organizovala doposud. Hlavní spolupořadatelé, občanské sdružení Sempervivum a Společnost pro podporu kulturního dědictví regionu, sídlí rovněž v Klatovech.

Samotné koncerty mají hlavní těžiště v Klatovech, ale uskuteční se například v Běšinách, Chanovicích, Chlistově, Kdyni, Klenčí pod Čechovem, Koutu na Šumavě, Těchonicích, Žinkovech, Zwieselu či Bodenmaisu. Celá akce pak vyvrcholí slavnostním závěrečným koncertem za účasti několika sborů i orchestru. Ten se bude konat v klatovském kostele Narození Panny Marie v sobotu 24. května. Následující neděli se potom představí jednotlivé sbory v rámci bohoslužeb konaných v okolních kostelech.

V průběhu Festivalu duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald 2008 se představí hned několik sborů. Mezi stálice již patří například pražský sbor Byzantion, Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy, Nokturno Sezimovo Ústí, Kirchenchor St. Nicolaus ze Zwieselu, Kirchenchor Maria Himmelfart z Bodenmaisu, Fojtův komorní sbor z Roudnice nad Labem, Pěvecké sdružení Martinů Třinec a Sbor církevního gymnázia Plzeň. Festival se od roku 2002 zaměřuje také na mladé interprety, z nichž na letošním ročníku vystoupí například Berušky z Klatov a Sluníčka z Plzně.

Houslové trio, které vystoupí v kostele sv. Ignáce, představí trojici prvotřídních instrumentalistů. Na housle zahraje Radka Beranová, na violu Zbyňek Paďourek a na violoncello Petr Hejný. Trio, které se zabývá komorní hudbou, vzniklo při studiu Goldbergových variací J. S. Bacha v úpravě pro smyčcové trio D. Sitkovetského. Vzájemné hudební i lidské porozumění umělců pak dalo základ další spolupráci na repertoáru psaném pro toto nástrojové obsazení. Vedle děl klasicko-romantické literatury se věnují také skladbám 20. století, skladbám méně často uváděným i kombinacím různých nástrojů. Za své jméno soubor vděčí krásnému nástroji violoncellisty P. Hejného, který postavil v roce 1581 v Brescii italský houslař Pellegrino Zanetto.

Díky dvanáctileté tradici projektu se každoročně setkávají návštěvníci i účinkující z německého i českého pohraničí. Festival tím pádem získává mezinárodní charakter, přispívá k udržování mezinárodních přátelských vztahů a zpřístupňuje duchovní hudbu široké veřejnosti.

K bohatému programu festivalu více na adrese http://fdh.sumavanet.cz/

09. 05. 2008