Vyhledávání Menu

ŽE NYVU MĚNÍ


Centrum Dominikánská 8 pořádá ve čtvrtek 10. března 2016 od 19.30 hodin v barokním refektáři kláštera sv. Jiljí v Praze (vstup Jilská 7a) večer s názvem „ŽE NYVU MĚNÍ - Že co? Že mění? Jaké umění? Umění a děti? A co na to ženy?“ Hosté: Milena Bartlová, Tereza Horváthová, Kateřina Šedá. Moderuje Anna Háblová.


57585


Jaké je to mít děti a přitom dělat svou profesi, ale neodbývat ani jedno, ani druhé? Je ženské umění jiné než mužské? Je mateřství přítěží, nebo naopak přínosem pro tvorbu? Mají to ženy v této společnosti těžší, anebo už je to klišé, na které se lze vymluvit, když věci nejdou tak jak mají? Nevypadá téma mateřství v intelektuálním světě banálně? A nestydíme se tak trochu o tom mluvit?

Milena Bartlová – historička umění, zabývající se uměním a kulturou středověku, metodologií dějin umění, muzeologií a vizuálními studiemi. Věnuje se vědeckovýzkumné a publikační činnosti, v současné době přednáší na katedře teorie a dějin umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové. 2 děti.

Tereza Horváthová – píše dětské knihy, prózu i poezii, věnuje se vydávání knih pro děti a mládež v rodinném nakladatelství Baobab a nárazově také překladům z francouzštiny a psaní filmových scénářů. Publikovala v časopisech Baoplán, Souvislosti, Babylon a Revolver Revue. 7 dětí.

Kateřina Šedá – výtvarnice, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Zaměřuje se na sociálně laděné experimenty, které mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace. Vystavovala mj. v SF Moma v San Franciscu, na Benátském Bienále, v Kunstmuzeum Luzern, Tate Modern v Londýně, Mori Muzeu v Tokiu nebo New Museum v New Yorku. Její práce obdržela řadu ocenění (Cena Jindřicha Chalupeckého, Essl Award, Nejkrásnější kniha roku 2012, Contemporary Art Society Award, Fluxus Award atd.) 2 děti.

Anna Háblová – architektka. Za své teoretické práce získala ceny Young Architect Award 2010 a Young Planning Professionals Award 2012. 1 dítě. Více na www.dominikanska8.cz. (www.dominikanska8.cz)

Aleš Pištora 07. 03. 2016