Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Zemřel Radovan Lukavský

Dnes, 10. března 2008 v odpoledních hodinách zemřel v Praze slavný český herec, pedagog a recitátor, profesor Radovan Lukavský. Tento veliký muž českého kulturního života ztvárnil stovky divadelních a filmových rolí, působil jako pedagog na pražské AMU, ale byl činný též jako překladatel poezie. Svůj život žil v duchu křesťanství. O jeho hluboké víře svědčí nejen to, že namluvil 17 biblických příběhů v projektu Bible pro malé i velké, ale především duchovní síla, s níž pojímal své divadelní a filmové role. Radovan Lukavský byl nositelem několika ocenění. Z rukou prezidenta Václava Havla převzal Medaili Za zásluhy a v roce 1995 získal Cenu Thálie za celoživotní dílo. Za svůj přínos k rozvoji křesťanských hodnot obdržel také ocenění od České biskupské konference.

Svátost pomazání nemocných udělil před třemi týdny Radovanu Lukavskému generální vikář Arcibiskupství pražského Mons. Michael Slavík, jehož byl umělec strýcem.

Radovan Lukavský se narodil roku 1919 v Praze, kde také strávil dětství. Jeho otec byl truhlářský mistr Rudolf Lukavský a matka ochotnická herečka Marie Lukavská. Ta mu, jako hluboce věřící katolička, dala pevné základy křesťanské víry. Ačkoli Radovan Lukavský původně uvažoval o tom stát se knězem, vystudoval nakonec na Univerzitě Karlově češtinu a francouzštinu. Studium dokončil až po 2. světové válce, kdy byl nuceně nasazen. V té době dokončil i studia herectví na konzervatoři. Získal angažmá v Městských divadlech pražských, od roku 1957 byl členem činohry Národního divadla. Jeho pedagogická činnost byla spojena s pražskou Akademií múzických umění, kde se stal v roce 1995 profesorem. O herectví napsal dvě knihy a mnoho článků.

Jeho nejslavnějšími divadelními rolemi jsou Obchodník s deštěm, Hamlet nebo Tomáš Becket. Ve filmu hrál například roli Václava Tháma v seriálu F. L. Věk a řadu dalších. Byl také vynikajícím recitátorem.

V dobách normalizace musel jakožto křesťan a nestraník čelit omezování své herecké a pedagogické činnosti. Z kádrových důvodů byl nucen ukončit své působení na DAMU, a když odmítl přednést projev, ve kterém by litoval svých postojů v 60. letech, bylo mu na dlouhou dobu znemožněno vystupovat v televizi.

Své křesťanství neskrýval. V knize Rozhovory s dědečkem říká: „ Mluvím s Bohem, povídám si s ním. A co mi poslední dobou přijde strašně důležitý, uvědomit si, že Bůh je otec, že je to tatínek. Ne nějakej soudce, kterej dává jen pozor, jestli plníš všechny přikázání, a jak ne, hned tě ztrestá. Je to tatínek. Se vším za ním můžeš přijít.“

Radovan Lukavský se hlásil k pražské farnosti u kostela sv. Prokopa Praha 3 - Žižkov. V žižkovském kostele sv. Rocha čítával biblická čtení a v září loňského roku poskytl rozhovor pro Prokopské listy. Tento rozhovor si můžete přečíst na stránkách žižkovské farnosti. (ap)

10. 03. 2008