Vyhledávání Menu

Živé pochodně – debata o Janu Palachovi

Akademická duchovní správa ČVUT pořádá 19. února 2014 po mši svaté v kostele sv. Bartoloměje, která začíná ve 20.00 hodin, komponovaný večer věnovaný studentu Janu Palachovi, od jehož oběti uplynulo v lednu 45 roků.

Motiv tohoto činu je všeobecně známý, nicméně formě, kterou tento student zvolil, mnozí už dnes nerozumějí. Čím nebo kým se nechal inspirovat a jací byli jeho následovníci? Odpověď bude hledat beseda s historikem Petrem Blažkem nejen o Janu Palachovi, ale i o mnohých dalších, kteří za svobodu neváhali přinést oběť nejvyšší.

Kardinál Duka ve své nedávné Glose o Palachově činu říká: „Jsem přesvědčen, že u Jana Palacha nešlo o sebezničení vyvolané slabostí, ztrátou smyslu života, obavami, ale o oběť na povzbuzení národa k vědomí toho, že se nemáme sklonit ani v dobách zlých. Nešlo o žádnou výzvu k následování, jak tehdy řekl básník Jaroslav Seifert, protože v takovém případě bychom se museli upálit všichni, ale o to, abychom uposlechli výzvy této oběti k morálně čistému životu.“ Více na http://ads.cvut.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 13. 02. 2014